Bestival 2017 line-up and rumours

Thursday 7th to Sunday 10th September 2017
Lulworth Castle, Lulworth, Dorset, BH20 5QS, England MAP
£195 adult weekend (+booking fee)
daily capacity: 35000
last updated: Wed 6th Sep 2017

(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour

Fri 8th, Club Dada(C) 12 Stone Toddler
Sun 10th, HMS Bestival(C) 2ManyDjs (DJ set)
Sun 10th, The Box(C) 67
Sat 9th, Castle Stage(C) A Tribe Called Quest
Thu 7th, Caravanserai(C) After Hours
Fri 8th, Caravanserai(C) After Hours
Fri 8th, Club Dada(C) After Hours
Fri 8th, Temple(C) Agoria
Fri 8th, The Box(C) AJ Tracey
Sun 10th, Staceys(C) Aldo Vanucci
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Alice Jemima
Fri 8th, The Box(C) Alma
day TBC, comedy(C) Andre Vincent
day TBC, comedy(C) Andrew Maxwell
day TBC, comedy(C) Andy Field
Sat 9th, The Box(C) Anna Of The North
Thu 7th, Jagerhaus(C) Anna Straker
Thu 7th, Bollywood(C) Anna Wall
Sat 9th, Temple(C) Annie Mac
Fri 8th, Jagerhaus(C) Balako (DJ set)
Thu 7th, Bollywood(C) Barely Legal
Sat 9th, Jagerhaus(C) BDJ (Burst)
Fri 8th, Jagerhaus(C) Bellevue Days
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Ben Ottewell
Sun 10th, Temple(C) Billy Daniel Bunter
Fri 8th, The Box(C) Bjarki
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Black Foxxes
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Blaenavon
Thu 7th, The Box(C) Blossoms
Thu 7th, Jagerhaus(C) Blossoms (DJ set)
Sun 10th, HMS Bestival(C) Bobby O'Donnell
Sun 10th, The Box(C) Bomba Estereo
Thu 7th, Caravanserai(C) Bomba Swing
Fri 8th, Caravanserai(C) Bomba Swing
Sat 9th, Club Dada(C) Bombo Swing
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Brandon Rivers
Sun 10th, Temple(C) Brockie & MC Det
Sat 9th, Reggae roots(C) Bud
Sat 9th, HMS Bestival(C) Buttmitzvah
Sun 10th, The Box(C) Cakes da Killa
Sun 10th, Temple(C) Calyx & Teebee
Fri 8th, Club Dada(C) Captain Flat Cap
Sun 10th, Bollywood(C) Charlie Banks
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Chastity Belt
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Chelou
day TBC, comedy(C) Chris Betts
day TBC, comedy(C) Chris Washington
Sun 10th, Castle Stage(C) Circa Waves
Sun 10th, Jagerhaus(C) Circa Waves (DJ set)
Sun 10th, Bollywood(C) Circus Raj
Fri 8th, Temple(C) Cirque Du Soul
Sun 10th, HMS Bestival(C) Cirque Du Soul
Fri 8th, The Box(C) Clean Cut Kid
Fri 8th, Reggae roots(C) Clipper Sound
Sun 10th, Bollywood(C) Coco
Fri 8th, Invaders of the Future(C) CoCo and the Butterfields
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Compton White
Fri 8th, Bollywood(C) Conducta & MC Creed
Fri 8th, Staceys(C) Craig Charles
Sun 10th, Temple(C) Culture Shock
Thu 7th, Club Dada(C) Curators Choice
Fri 8th, Caravanserai(C) Cut a Shine
Sat 9th, Reggae roots(C) Cut La Vis
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Dan Caplen
Sat 9th, Castle Stage(C) Danny Brown
Sat 9th, Caravanserai(C) Dat Brass
Sat 9th, Club Dada(C) Dat Brass
Sun 10th, Club Dada(C) Dat Brass
Sat 9th, Jagerhaus(C) Data 3 (DJ set)
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Dead!
Sat 9th, HMS Bestival(C) Deaf By Disco
day TBC, comedy(C) Desiree Burch
Fri 8th, Reggae roots(C) Dirty Freud
Sun 10th, Club Dada(C) Disco Freaks
Sat 9th, The Box(C) Disney Rascal
Sun 10th, Jagerhaus(C) Disorder DJs
Sat 9th, Castle Stage(C) Dizzee Rascal
Thu 7th, Caravanserai(C) DJ Chris Tofu
Thu 7th, Club Dada(C) DJ Chris Tofu
Fri 8th, Club Dada(C) DJ Chris Tofu
Sat 9th, Caravanserai(C) DJ Chris Tofu
Sun 10th, Caravanserai(C) DJ Chris Tofu
Sun 10th, Club Dada(C) DJ Chris Tofu
Fri 8th, Reggae roots(C) DJ Dapper Dan
Thu 7th, Club Dada(C) DJ Fizzy Gilles
Fri 8th, HMS Bestival(C) DJ Luck & MC Neat
Thu 7th, Club Dada(C) DJ Ludec
Fri 8th, Caravanserai(C) DJ Ludec
Fri 8th, Club Dada(C) DJ Ludec
Thu 7th, Caravanserai(C) DJ Ludec and Branko
Sat 9th, The Box(C) DJ Shadow
Sat 9th, Bollywood(C) DJ Spinn
Sat 9th, Bollywood(C) DJ Taye
Sun 10th, The Box(C) DJ Yoda
Fri 8th, Bollywood(C) Dr DJ
Sun 10th, Bollywood(C) Dre Skull
Thu 7th, The Box(C) Druids
Fri 8th, Castle Stage(C) Dub Pistols
Sat 9th, Temple(C) Dusky
Sun 10th, Temple(C) Eastman Sound
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Ecurbrekal
Sun 10th, Staceys(C) Eddie Piller
day TBC, comedy(C) Elliot Steel
Fri 8th, Jagerhaus(C) Emily Rawson
day TBC, comedy(C) Emmanuel Sonubi
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Eton Girls Choir
Fri 8th, Caravanserai(C) Faith I Branko
Thu 7th, The Box(C) Fakear
Thu 7th, Club Dada(C) Fandjango
Fri 8th, Caravanserai(C) Fandjango
Sat 9th, HMS Bestival(C) Fatman Scoop
Sat 9th, Club Dada(C) Fiesta Bombarda
Sat 9th, Caravanserai(C) Fizzy Gillespie
Sat 9th, Club Dada(C) Flamingods
Sun 10th, The Box(C) Flamingods
Sat 9th, The Box(C) Formation
Sat 9th, Staceys(C) Formation
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Fours
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Freazy
Sat 9th, Jagerhaus(C) Fred V and Grafix
Fri 8th, Jagerhaus(C) Free Money
Sat 9th, Caravanserai(C) Frighdays
Sun 10th, Caravanserai(C) Frighdays
Sun 10th, Temple(C) Funky Flirt
Fri 8th, Jagerhaus(C) FUR
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Galaxy Thief
day TBC, comedy(C) Garrett Millerick
day TBC, comedy(C) George Rigden
Sat 9th, Reggae roots(C) Ghostwriterz
Sun 10th, Jagerhaus(C) Giant Party
Sun 10th, HMS Bestival(C) Goldierocks
Sun 10th, HMS Bestival(C) Gouranga
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Graceland
Fri 8th, Jagerhaus(C) Greco Roman Soundsystem
Sun 10th, The Box(C) Hackney Colliery Band
Sat 9th, Bollywood(C) Hadda
Fri 8th, HMS Bestival(C) Hard Cock Life
day TBC, comedy(C) Harpers Harlots
Sun 10th, Jagerhaus(C) Harry Jay-Steele
Fri 8th, HMS Bestival(C) Heartless Crew
Sat 9th, Temple(C) Heidi
Fri 8th, The Box(C) HMLTD
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Holiday Oscar
Fri 8th, Caravanserai(C) Holy Moly & the Crackers
Fri 8th, Club Dada(C) Holy Moly & the Crackers
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Honeyblood
Sat 9th, Castle Stage(C) House Gospel Choir
day TBC, comedy(C) Huge Davies
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Ian Easton & the Widowmakers
Sun 10th, Jagerhaus(C) IDLES
Sun 10th, Bollywood(C) Ivory Ivory
Sun 10th, Bollywood(C) Jack Light
Fri 8th, Temple(C) Jackmaster
Sat 9th, HMS Bestival(C) Jaguar Skills
Sat 9th, Reggae roots(C) Jamie Rodigan
Thu 7th, The Box(C) Jamie T
Sun 10th, Bollywood(C) Jamz Supernova
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Jarrod Dickenson
Sat 9th, Temple(C) Jasper James
day TBC, comedy(C) Jayde Adam
Sat 9th, Temple(C) Jem Haynes
Sun 10th, Staceys(C) Jess Farley
Sat 9th, Temple(C) Jethro Watson
Fri 8th, Reggae roots(C) jim8track
Sat 9th, Caravanserai(C) Joanna Leila
Thu 7th, Bollywood(C) Job Jobse
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Jodie Abacus
Fri 8th, Bollywood(C) Joe Doyle
Fri 8th, Jagerhaus(C) Joe Goddard (live)
Sun 10th, Staceys(C) Jonny X
Sun 10th, Jagerhaus(C) Jovel
Sun 10th, Bollywood(C) Jubilee
Sun 10th, Temple(C) Jumping Jack Frost
Sat 9th, Jagerhaus(C) Jus Now
Sat 9th, Caravanserai(C) K.O.G & the Zongo Brigade
Sat 9th, Bollywood(C) K2rah
Fri 8th, Jagerhaus(C) Kagoule
Fri 8th, Bollywood(C) Karaoke Glitter Rave
Sat 9th, Reggae roots(C) Kiko Bun
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Klangstof
Fri 8th, Temple(C) Kolsch
Sat 9th, Caravanserai(C) Kuenta i Tambu
Sat 9th, Club Dada(C) Kuenta i Tambu
Fri 8th, The Box(C) Kurupt FM
Sun 10th, Castle Stage(C) L.A. Salami
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Laucan
Sat 9th, Castle Stage(C) Laura Mvula
Sun 10th, Castle Stage(C) Lauran Hibberd
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Leeches
Sun 10th, The Box(C) Let's Eat Grandma
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Lewis Bootle
Sat 9th, Jagerhaus(C) Lily Mercer
Sun 10th, Jagerhaus(C) Linn Koch-Emmery
Sun 10th, Bollywood(C) Lisa Mercedez
Fri 8th, Castle Stage(C) Little Dragon
Sat 9th, Bollywood(C) Lixo with Trim MC
Fri 8th, The Box(C) Lost Colours
Thu 7th, Jagerhaus(C) Loyal
Sun 10th, Castle Stage(C) Loyle Carner
Sat 9th, The Box(C) Lucy Rose
Fri 8th, Temple(C) Maceo Plex
Sun 10th, Caravanserai(C) Mad Apple Circus
Sun 10th, Reggae roots(C) Mad Professor
Sat 9th, Jagerhaus(C) Majestic (DJ set)
Sat 9th, Jagerhaus(C) Makola
day TBC, comedy(C) Marcus Brigstocke
Sat 9th, Bollywood(C) Martha
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Mary Epworth
Sun 10th, Staceys(C) Medlar
Sat 9th, Temple(C) Mele
Sun 10th, Caravanserai(C) Men Diamler
Thu 7th, Bollywood(C) Midland
Fri 8th, Club Dada(C) Miss Kiddy and the Cats
Fri 8th, Temple(C) Monki
day TBC, comedy(C) Morgan Rees
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Mr B The Gentleman Rhymer
Sat 9th, Reggae roots(C) Mr Benn
Fri 8th, Staceys(C) Mr Bongo
Sat 9th, Staceys(C) Mr Scruff
Fri 8th, Jagerhaus(C) Muncie Girls
Sun 10th, Bollywood(C) Murder He Wrote
Fri 8th, Caravanserai(C) My Baby
Fri 8th, Club Dada(C) My Baby
Sat 9th, Castle Stage(C) Nadia Rose
Sun 10th, Bollywood(C) Nadia Rose
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Nakamarra
Fri 8th, Club Dada(C) New York Brass Band
Sat 9th, Caravanserai(C) New York Brass Band
Sat 9th, Club Dada(C) New York Brass Band
Fri 8th, The Box(C) Nick Mulvey
Sat 9th, Bollywood(C) Nightwave
Fri 8th, Temple(C) Nyra
Thu 7th, Caravanserai(C) Op Sa!
Sat 9th, Reggae roots(C) Origin One & AAA Badboy
Sat 9th, Caravanserai(C) Owen Penrice
Sun 10th, Caravanserai(C) Owen Penrice
Fri 8th, HMS Bestival(C) Oxide & Neutrino
Sun 10th, The Box(C) Park Hotel
Sat 9th, Temple(C) Patrick Topping
day TBC, comedy(C) Paul McCaffrey
Fri 8th, Temple(C) Peggy Gou
Thu 7th, Caravanserai(C) Penny Metal
Fri 8th, Caravanserai(C) Penny Metal
Sat 9th, Caravanserai(C) Penny Metal
Sun 10th, Caravanserai(C) Penny Metal
Sun 10th, Castle Stage(C) Pet Shop Boys
Sat 9th, HMS Bestival(C) Pete Callard
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Pete Kosanovich & the Pale Blue Eyes
Sat 9th, Jagerhaus(C) Phairo (DJ set)
Fri 8th, Bollywood(C) Preditah
Sat 9th, Caravanserai(C) Pronghorn
Sat 9th, Castle Stage(C) Rag n Bone Man
Sun 10th, Temple(C) Ragga Twins
Sun 10th, Temple(C) Rat Pack
day TBC, comedy(C) Ray Badran
Fri 8th, Castle Stage(C) Ray BLK
Sat 9th, Reggae roots(C) Red Eye Hifi
Sat 9th, Castle Stage(C) Rejjie Snow
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Reminders
day TBC, comedy(C) Rich Wilson
Sat 9th, Reggae roots(C) Riddim Punks
Fri 8th, Temple(C) Rob da Bank
Sat 9th, HMS Bestival(C) Rob da Bank
Sun 10th, Bollywood(C) Rob da Bank
Fri 8th, Bollywood(C) Robert Chip Clarke
Fri 8th, The Box(C) Romare
Sun 10th, Reggae roots(C) Roots Manuva
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Route2roots
Sun 10th, Temple(C) Ruddy Ranks
Sat 9th, Bollywood(C) Sam Gellaitry
day TBC, comedy(C) Sarah Callaghan
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Sean McGowan
Sat 9th, Reggae roots(C) Seani B's Brukout
Sat 9th, Reggae roots(C) Serocee
Sat 9th, Jagerhaus(C) Shadow Child
Fri 8th, The Box(C) Shama Rahman
Thu 7th, Bollywood(C) Shanti Celeste
Sat 9th, Reggae roots(C) Shep Dog
Sun 10th, Temple(C) Shockin B
Sat 9th, HMS Bestival(C) Sink The Pink
Fri 8th, The Box(C) Sinkane
Sun 10th, Bollywood(C) Sir Spyro
Sun 10th, Caravanserai(C) Ska Au Go Go
Sat 9th, The Box(C) Skinny Girl Diet
Fri 8th, Reggae roots(C) Skunkle Junk
Fri 8th, Club Dada(C) Slamboree Soundsystem
Sun 10th, Caravanserai(C) Slamboree Soundsystem
Sun 10th, Temple(C) Slipmatt
Fri 8th, Bollywood(C) Smerz
Sun 10th, Staceys(C) Smoking Guns
Sun 10th, Staceys(C) Smoove & Turrell
Sun 10th, Club Dada(C) Smoove & Turrell
Sat 9th, Temple(C) Solardo
day TBC, comedy(C) Sophie Duker
Sat 9th, Staceys(C) Soul 45
Fri 8th, Castle Stage(C) Soul II Soul
Sun 10th, Castle Stage(C) Soulwax
Sat 9th, Reggae roots(C) Star One
Sat 9th, Castle Stage(C) Stefflon Don
Sun 10th, Invaders of the Future(C) Swan Levitt
Fri 8th, Club Dada(C) Swing Patrol
Sat 9th, Club Dada(C) Swing Patrol
Sun 10th, The Box(C) Tash Sultana
Sun 10th, HMS Bestival(C) Tayo
Sun 10th, Reggae roots(C) Ted At The Controls
day TBC, comedy(C) The Banyard Twins
Fri 8th, Castle Stage(C) The Cuban Brothers
Fri 8th, Invaders of the Future(C) The Du-Rell Family
Fri 8th, Invaders of the Future(C) The Du-Rell Family
Sat 9th, Jagerhaus(C) The Fedz
Sun 10th, The Box(C) The Greasy Slicks
Sun 10th, Bollywood(C) The Heatwave
Sun 10th, Club Dada(C) The Jive Aces
Fri 8th, Invaders of the Future(C) The Magic Gang
Fri 8th, Castle Stage(C) The Ohmz
Fri 8th, Bollywood(C) The Rhythm Method
Fri 8th, Invaders of the Future(C) The Rising
Sat 9th, Invaders of the Future(C) The Showhawk Duo
Sun 10th, Caravanserai(C) The Simmertones
Sun 10th, Club Dada(C) The Simmertones
Sat 9th, Caravanserai(C) The Ska Vengers
Sun 10th, The Box(C) The Ska Vengers
Sun 10th, Club Dada(C) The Ska Vengers
Sun 10th, Caravanserai(C) The Ska Vengers Soundsystem
Sat 9th, The Box(C) The Smiths Ltd
Thu 7th, Club Dada(C) The Tribe
Fri 8th, Caravanserai(C) The Turbans
Fri 8th, Club Dada(C) The Turbans
Sat 9th, Invaders of the Future(C) The Tuts
Fri 8th, Invaders of the Future(C) The Wandering Hearts
Fri 8th, Castle Stage(C) The xx
Sun 10th, Caravanserai(C) Thrill Collins
Sun 10th, Club Dada(C) Thrill Collins
Sun 10th, Bollywood(C) Toddla T presents Carnival
day TBC, comedy(C) Tom Houghton
day TBC, comedy(C) Tom Lucy
Sun 10th, Bollywood(C) Tom Merner
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Tom Walker
Sun 10th, Castle Stage(C) Too Many T's
Fri 8th, Invaders of the Future(C) TRAAMS
Fri 8th, Reggae roots(C) Trojan Sound System
Sat 9th, The Box(C) Twin Atlantic
Sat 9th, Jagerhaus(C) Two Another
Thu 7th, Jagerhaus(C) Two Legs
Fri 8th, The Box(C) U-Roy
Sun 10th, Temple(C) Uncle Dugs
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Upstarts
Fri 8th, Bollywood(C) Venum Sound
Fri 8th, Invaders of the Future(C) Vistas
Sun 10th, The Box(C) Weymouth Ukeleleans
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Wild Front
Fri 8th, Castle Stage(C) Wiley
Fri 8th, Temple(C) Willow
Thu 7th, Invaders of the Future(C) Yonaka
Sun 10th, Jagerhaus(C) Yonaka
Sat 9th, Invaders of the Future(C) Young Volcanoes
Fri 8th, Bollywood(C) Zoee

| new/updated in last day | new/updated in last 5 days | older |

latest on this festival

Bestival 2017
photo galleries
last updated: Thu 14th Sep 2017
Bestival 2017
festival details
last updated: Wed 6th Sep 2017
Bestival 2017
line-ups & rumours
last updated: Wed 6th Sep 2017