Glastonbury Festival 2005 line-up and rumours

Friday 24th to Sunday 26th June 2005
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£125 - SOLD OUT
daily capacity: 150000
last updated: Wed 7th Aug 2013

(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour

Fri 24th, Late 'n' Live(C) 24 hour love
Sun 26th, East Dance Tent(C) 2manydjs
Fri 24th, West Dance Tent(C) 808 State
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(TBC) band
Sat 25th, unknown stage(TBC) Acoustic Ladyland
Fri 24th, East Dance Tent(C) Adam Smith
Sat 25th, Drifts Dome(C) Adil Ray
Fri 24th, Pyramid Stage(C) Adjagas
Fri 24th, Dance Lounge(C) Adjagas
Sat 25th, Left Field(C) Agent Blue
day TBC, Cabaret Marquee(C) Aisle16
Sun 26th, Dance Lounge(C) Akasha
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Alabama 3
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) Alan McGee
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Allison Moorer
Sun 26th, Left Field(C) Allison Moorer
Sun 26th, Roots Tent(C) Alpha and Omega
Sat 25th, Dance Lounge(C) Amalgamation of Soundz
Sun 26th, Acoustic Tent(C) Amos Lee
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Amparanoia
day TBC, Cabaret Marquee(C) Andrew Maxwell
day TBC, Cabaret Marquee(C) Andy Parsons
Sun 26th, Dance Lounge(C) Andy Smith
Sun 26th, Dance Lounge(C) Anne Pigalle
Sun 26th, G Stage(C) Ans
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Aphletik
Fri 24th, G Stage(C) Aquasky
Sat 25th, John Peel Stage(C) Art Brut
day TBC, unknown stage(SR) Arthur Baker & Hooky (DJ-ing)
day TBC, Cabaret Marquee(C) Arthur Smith
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Ash
Sat 25th, Drifts Dome(C) Ash King
Sat 25th, Other Stage(C) Athlete
Sun 26th, West Dance Tent(C) Atomic Hooligan
day TBC, Cabaret Marquee(C) Attila the Stockbroker
Sat 25th, West Dance Tent(C) Aural Imbalance
Sun 26th, Late 'n' Live(C) Autocat
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Baaba Maal featuring Daande Lenol
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Babyhead
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Babyhead
Fri 24th, Other Stage(C) Babyshambles
Sat 25th, Left Field(C) Babyshambles
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Backini
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Backini
Sun 26th, Drifts Dome(C) Backini
day TBC, Avalon Stage(C) Baka Beyond
Sun 26th, West Dance Tent(C) Banco de Gaia
Fri 24th, Drifts Dome(C) Banda ERE
Thu 23rd, Drifts Dome(C) Bandy
Sat 25th, Outside Dance/Fire Stage(C) Barnstormer
day TBC, Cabaret Marquee(C) Barnstormer
Sun 26th, Pyramid Stage(C) Basement Jaxx
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Battlefield Band
Fri 24th, John Peel Stage(C) Be Your Own Pet
Sat 25th, unknown stage(SR) Bellowhead
Sun 26th, East Dance Tent(C) Benji B
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Beyond The Beat
day TBC, unknown stage(TBC) Big Strides
Thu 23rd, Croissant Neuf bandstand(TBC) Biggles Wartime Band
day TBC, Croissant Neuf(C) Biggles Wartime Band
Fri 24th, Drifts Dome(C) Bikini Beach Band
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Bikini Beach Band
Sun 26th, Left Field(C) Billy Bragg
Fri 24th, Dance Lounge(C) Bimbo Jones
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Bingo Karaoke (stars in your eyes)
Fri 24th, G Stage(C) Bitesize
Fri 24th, Other Stage(C) Blackbud
Sat 25th, Late 'n' Live(C) Blackbud
Fri 24th, West Dance Tent(C) Blakout
Fri 24th, Other Stage(C) Bloc Party
day TBC, unknown stage(SR) Boa
day TBC, Croissant Neuf(C) Boat Band
Sat 25th, Drifts Dome(C) Bobby and Nihal
Sat 25th, Roots Tent(C) Bobby Friction and Nihal
day TBC, Kidz Field(C) Bodger & Badger
Fri 24th, East Dance Tent(C) Bodyrockers
Sun 26th, Drifts Dome(C) Bourbon Warfare DJs
day TBC, unknown stage(SR) Brakes
Sat 25th, West Dance Tent(C) Breakfast With Howard
Sun 26th, Other Stage(C) Brendan Benson
day TBC, Cabaret Marquee(C) Brendon Burns
Sun 26th, Pyramid Stage(C) Brian Wilson
Sun 26th, John Peel Stage(C) Bright Eyes
Fri 24th, Left Field(C) British Sea Power
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Bruise
Sun 26th, West Dance Tent(C) BT
Fri 24th, Left Field(C) Buck 65
day TBC, Croissant Neuf(C) Buffalo Gals
Fri 24th, Dance Lounge(C) Bugz In The Attic
Sun 26th, Dance Lounge(C) Cagedbaby
Sun 26th, Other Stage(C) Cake
Fri 24th, East Dance Tent(C) Cakeboy
Fri 24th, Late 'n' Live(C) Cakeboy
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Can Booty Can
Fri 24th, Left Field(C) Candido Fabre y Su Banda
Fri 24th, Outside Dance/Fire Stage(C) Carnival Collective
Sat 25th, Outside Dance/Fire Stage(C) Carnival Collective
Sun 26th, Left Field(C) Carnival Collective
Sun 26th, Outside Dance/Fire Stage(C) Carnival Collective
Sat 25th, G Stage(C) Ceephax
Sun 26th, Drifts Dome(C) Channel One Soundsystem
Sat 25th, Acoustic Tent(C) Chas & Dave
Sat 25th, Dance Lounge(C) Chef
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) Chemical Dub Theory
Sun 26th, Roots Tent(C) Chemical Dub Theory
Sat 25th, G Stage(C) Chris Clark
day TBC, Cabaret Marquee(C) Chris Lynam
Sun 26th, Left Field(C) Chris T-T
Sat 25th, Roots Tent(C) Chromeo
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Clayhill
Sat 25th, G Stage(C) Clever Bunny
Sun 26th, John Peel Stage(C) Client
Fri 24th, Drifts Dome(C) Côco do Reino
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Coldplay
Fri 24th, John Peel Stage(C) Countermine
Thu 23rd, Drifts Dome(C) Cracked Actors
Sun 26th, Drifts Dome(C) Cracked Actors
Sat 25th, Roots Tent(C) Cut Copy
Sun 26th, Roots Tent(C) Daddy G
Sat 25th, Dance Lounge(C) Damn!
Sun 26th, Left Field(C) Dan Donnelly
day TBC, Cabaret Marquee(C) Dan Freedman
Sat 25th, East Dance Tent(C) Darren Emerson
Sun 26th, Acoustic Tent(C) Dave Edmunds
Sun 26th, Acoustic Tent(C) David Kitt
Thu 23rd, Drifts Dome(C) David TG
Fri 24th, Dance Lounge(C) Dbooga
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Dead Plant
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Declan O'Rourke
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Def Tex (live)
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Dennis Rollins' Badbone & Co
Sat 25th, Drifts Dome(C) Dhol Academy
Sun 26th, Roots Tent(C) Dib Dub
Sun 26th, East Dance Tent(C) Diggz
Sun 26th, East Dance Tent(C) Diggz & Rodney P
Fri 24th, Late 'n' Live(C) Dirty Circus
Fri 24th, Dance Lounge(C) Dive
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(TBC) DJ
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) DJ Dolores and Aparalhagem
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) DJ Dolores and Aparalhagem
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) DJ Dolores
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) DJ Fancy Pants
Fri 24th, Drifts Dome(C) Dj Heretic
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) DJ Jason Mayall
Sat 25th, G Stage(C) DJ Radioactive Man
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) DJ Sammy Jo
Sat 25th, West Dance Tent(C) DJ Scratchy
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) DJ Silverpants
Thu 23rd, Drifts Dome(C) DJ Timmy Wobble
Fri 24th, Pyramid Stage(C) Doves
Fri 24th, Late 'n' Live(C) Dragonzfly
day TBC, Avalon Stage(C) Dragonzfly
day TBC, Croissant Neuf(C) Dragonzfly
Sat 25th, West Dance Tent(C) Dreadzone
Fri 24th, G Stage(C) Dreadzone Sound System
Sat 25th, Drifts Dome(C) Dub Dadda
Sun 26th, Roots Tent(C) Dub Dadda
Sun 26th, Roots Tent(C) Dub from Atlantis
Sat 25th, Dance Lounge(C) Dubrovnik
Fri 24th, Roots Tent(C) Dubtribe
Fri 24th, Late 'n' Live(C) Duke Raoul
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Dynamo Rhythm Aces
Fri 24th, West Dance Tent(C) Eat Static
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) Echelon
Sat 25th, Other Stage(C) Echo and the Bunnymen
day TBC, Croissant Neuf(C) Ed Alleyne-Johnson
day TBC, Avalon Stage(C) Eddi Reader
Fri 24th, Other Stage(C) Editors
Fri 24th, John Peel Stage(C) El Presidente
Fri 24th, G Stage(C) Elite Force
Fri 24th, West Dance Tent(C) Ellen Allien
Fri 24th, Pyramid Stage(C) Elvis Costello and The Imposters
day TBC, Guardian Tent(TBC) Emiliana Torrini
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Empress Stah
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Empress Stah
Sat 25th, Other Stage(C) Engineers
Sat 25th, Drifts Dome(C) Envy Collective
Sat 25th, Left Field(C) Estelle
Fri 24th, East Dance Tent(C) Evil Nine
Fri 24th, Dance Lounge(C) Fabrics
Sun 26th, Late 'n' Live(C) Fabrics
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Famous DJ
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Fanfara
Sun 26th, Drifts Dome(C) Fanfara Brassathon
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Fanfrara
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Fast Lane Roogulators
Sat 25th, Drifts Dome(C) Fast Lane Roogulators
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) Fat 45
Sat 25th, East Dance Tent(C) Fat 45
Sun 26th, Drifts Dome(C) Fat 45
Sun 26th, Drifts Dome(C) Fat 45
Fri 24th, Other Stage(C) Fatboy Slim
Sat 25th, Late 'n' Live(C) Fear of Music
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Femi Kuti and the Positive Force
Thu 23rd, Drifts Dome(C) Flipron
Fri 24th, Drifts Dome(C) Flipron
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Flipron
Sat 25th, Drifts Dome(C) Flipron
day TBC, Croissant Neuf(C) Flipron
Fri 24th, Roots Tent(C) Foreign Beggars
Sun 26th, Drifts Dome(C) Forty Thieves Orkestar
day TBC, Cabaret Marquee(C) Four Poofs and A Piano
Sat 25th, Dance Lounge(C) Four Tet
Sat 25th, Drifts Dome(C) Freefall Collective
Fri 24th, West Dance Tent(C) Friction
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Fridge Magnets
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) G-Love and Special Sauce
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Galaktikos
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Galaktikos
Sat 25th, Dance Lounge(C) Gandi Featuring RedSeal
Sun 26th, Pyramid Stage(C) Garbage
Sun 26th, Drifts Dome(C) Gaudi
Fri 24th, John Peel Stage(C) Gear
Fri 24th, G Stage(C) General Midi
Sat 25th, Roots Tent(C) Genesis Elijah
Sat 25th, Late 'n' Live(C) Genesis Elijah
Sun 26th, Dance Lounge(C) Gilles Peterson
Sat 25th, Acoustic Tent(C) Glenn Tilbrook & the Fluffers
day TBC, Cabaret Marquee(C) Glenn Wool
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Goldie Lookin' Chain
Sat 25th, East Dance Tent(C) Goldie Lookin' Chain
day TBC, unknown stage(SR) Grandadbob
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Guilty Pleasures
Sat 25th, Drifts Dome(C) Gume
day TBC, Cabaret Marquee(C) Haggis McLeod
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Hairy Parents (live)
Sat 25th, West Dance Tent(C) Hallucinogen
Sat 25th, Drifts Dome(C) Hard Kaur
Sat 25th, Left Field(TBC) Hard-Fi
Sun 26th, John Peel Stage(C) Hard-Fi
day TBC, Cabaret Marquee(C) Harriet Bowden
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Hayseed Dixie
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Hayseed Dixie
day TBC, Avalon Stage(C) Hayseed Dixie
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Headcase Ladz (live)
Sun 26th, Roots Tent(C) Hedge Monkey
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Henry McCullough
Sun 26th, Drifts Dome(C) Heretic
Sat 25th, West Dance Tent(C) Hexstatic
Fri 24th, West Dance Tent(C) High Contrast
Fri 24th, Other Stage(C) Hot Hot Heat
Sun 26th, Dance Lounge(C) Husky Rescue
Fri 24th, G Stage(C) Hybrid
Fri 24th, G Stage(C) Hyper
Sat 25th, Acoustic Tent(C) I Am Kloot
Sun 26th, Other Stage(C) Ian Brown
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Ilham Al-Madfai
Sun 26th, John Peel Stage(C) Infadels
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Infamous DJ
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Infinite Livez
Sun 26th, Drifts Dome(C) Innerfield Festive Fryup
Sat 25th, Other Stage(C) Interpol
Sun 26th, Roots Tent(C) Iration Steppas
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Isley Bungee
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Isley Bungee
Sat 25th, Roots Tent(C) Ivory
Fri 24th, G Stage(C) J.D.S.
day TBC, Croissant Neuf(C) Jacqui Jamal
Sat 25th, Drifts Dome(C) Jags2AM project
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Jaipur Kawa Brass Band
Sun 26th, Drifts Dome(C) Jaipur Kawa Brass Band
Sun 26th, Pyramid Stage(C) James Blunt
Sun 26th, John Peel Stage(C) James Blunt
Fri 24th, East Dance Tent(C) James Holroyd
Sat 25th, East Dance Tent(C) James Lavelle
Sun 26th, G Stage(C) James Munro (DJ)
Sun 26th, West Dance Tent(C) Jamie Lidell
day TBC, Cabaret Marquee(C) Janey Godley
day TBC, Cabaret Marquee(C) Jason Rouse
Fri 24th, Roots Tent(C) JAW (Just A Word)
day TBC, Cabaret Marquee(C) Jeff Green
Sun 26th, John Peel Stage(C) Jem
Sun 26th, Left Field(C) Jerry Dammers (DJ set)
Sat 25th, Acoustic Tent(C) Jerry Fish & the Mudbug Club
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Joe Ransom & MC Trip
day TBC, Cabaret Marquee(C) John Blanchard
Sat 25th, West Dance Tent(C) Jon Moore
day TBC, Cabaret Marquee(C) Joolz
day TBC, La Belle Epoque(C) Joolz
Sun 26th, G Stage(C) Joti Sidhu
day TBC, Cabaret Marquee(C) Jovanka Steele
Sun 26th, G Stage(C) Juju
Sat 25th, Dance Lounge(C) Juliet
Sun 26th, G Stage(C) Jumanji
Fri 24th, East Dance Tent(C) Justin Robertson
day TBC, Avalon Stage(C) Justin Sullivan
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Kaiser Chiefs
day TBC, Avalon Stage(C) Kangaroo Moon
Sat 25th, Drifts Dome(C) Karen David
Sat 25th, Other Stage(C) Kasabian
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) Kathryn Williams
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Keane
Sun 26th, East Dance Tent(C) Keisha White
day TBC, Cabaret Marquee(C) Kevin Eldon
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) King Biscuit Time
Sat 25th, Drifts Dome(C) Kissmet
day TBC, Croissant Neuf(C) Kissmet
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Kokolo
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Kokolo
Fri 24th, G Stage(C) Koma and Bones
Fri 24th, G Stage(C) Krafty Kuts
Sat 25th, Other Stage(C) KT Tunstall
Fri 24th, West Dance Tent(C) Kube 72
Sat 25th, Left Field(C) Lady Sovereign
Fri 24th, Roots Tent(C) Laid Blak
Sat 25th, West Dance Tent(C) Layo & Bushwacka!
Sun 26th, John Peel Stage(C) LCD Soundsystem
day TBC, Croissant Neuf bandstand(TBC) Le Cod Afrique
day TBC, Avalon Stage(C) Leon Hunt & Daily Planet
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Levellers
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Leyka
Fri 24th, Dance Lounge(C) Little Barrie
Sun 26th, Acoustic Tent(C) London Community Gospel Choir
Fri 24th, West Dance Tent(C) London Elektricity
Sat 25th, Acoustic Tent(C) London Lasses
Sat 25th, East Dance Tent(C) Loonaloop
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Loonaloop
Sun 26th, Late 'n' Live(C) Loose Canon
Sun 26th, West Dance Tent(C) Lord Gosh
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) Los Albertos
day TBC, Avalon Stage(C) Los Albertos
day TBC, Croissant Neuf(C) Los Guys
Sun 26th, John Peel Stage(C) Losa
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Lou Rhodes
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Love Grocer
Sat 25th, Late 'n' Live(C) Low Sparks
Sun 26th, G Stage(C) Lox
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Lucifire
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Lucky Four
Sat 25th, G Stage(C) Luke Vibert
Fri 24th, John Peel Stage(C) M.I.A.
Fri 24th, John Peel Stage(C) M83
Sat 25th, West Dance Tent(C) Mad Professor
Sat 25th, Drifts Dome(C) Maharajas
day TBC, Avalon Stage(C) Mahatma
Sun 26th, G Stage(C) Man Made Man
Fri 24th, Drifts Dome(C) Maracatu Estrela do Norte
day TBC, Cabaret Marquee(C) Marcus Brigstocke
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Marina and Alice Firefly and Luditz
Sat 25th, G Stage(C) Mark One
Sat 25th, Left Field(C) Mark Steel
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Martha Tilston
day TBC, Avalon Stage(C) Martha Tilston
Sat 25th, Acoustic Tent(C) Martha Wainwright
Sun 26th, Other Stage(C) Martha Wainwright
day TBC, Cabaret Marquee(C) Mary Bourke
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Mask (feat Sonja Kristina)
Fri 24th, John Peel Stage(C) Maximo Park
day TBC, Cabaret Marquee(C) Men in Coats
Fri 24th, West Dance Tent(C) Michael Dog
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Mike Wheelan's One Man Blue Band
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Miss Firefly
day TBC, Cabaret Marquee(C) Mitch Benn
Sat 25th, Other Stage(C) Modey Lemon
Sat 25th, Drifts Dome(C) Molara
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Monkey Moo & El Eye
Sun 26th, West Dance Tent(C) Monkey Pilot
Sat 25th, John Peel Stage(C) Morning Runner
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Moya
Sat 25th, Late 'n' Live(C) Moya
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Mr Pictish
day TBC, Cabaret Marquee(C) Murray Lachlan-Young
Sun 26th, East Dance Tent(C) Mylo
day TBC, Croissant Neuf(C) Mythtwister
Sat 25th, G Stage(C) N>E>D
Sat 25th, Drifts Dome(C) Nasha Experience
Fri 24th, East Dance Tent(C) Nathan Detroit
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Natureboy
Sun 26th, Left Field(C) Neck
Fri 24th, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Neece Un Unk
Sat 25th, Pyramid Stage(C) New Order
Fri 24th, unknown stage(TBC) Nick Harper
day TBC, Croissant Neuf(C) Nick Wilkinson & Olivia Moore
day TBC, Cabaret Marquee(C) Nick Wilty
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Nigel Kennedy
day TBC, Cabaret Marquee(C) Nina Conti
Fri 24th, John Peel Stage(C) Nine Black Alps
Thu 23rd, Drifts Dome(C) No 1 Station
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) No 1 Station
day TBC, Avalon Stage(C) North Cregg
Sat 25th, Dance Lounge(C) Nouvelle Vague
Sat 25th, John Peel Stage(C) Once Under
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Oojami
Sun 26th, Drifts Dome(C) Oojami
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Oojami
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Orcestra Du Sol
Sat 25th, John Peel Stage(C) Outset
day TBC, Avalon Stage(C) Oysterband
Sat 25th, East Dance Tent(C) Ozric Tentacles
Sat 25th, Acoustic Tent(C) Paddy Casey
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Panacea
Fri 24th, Roots Tent(C) Panjabi Hit Squad
Fri 24th, Roots Tent(C) Pathaan
Sat 25th, Drifts Dome(C) Pathaan
Sun 26th, Acoustic Tent(C) Patty Griffin
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Paul Brady
day TBC, Cabaret Marquee(C) Paul Nathan
day TBC, Cabaret Marquee(C) Paul Provenza
day TBC, Avalon Stage(C) Peatbog Faeries
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Peoples Republic of Disco
Fri 24th, G Stage(C) Phantom Beats
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Phi Life Cypher
Sun 26th, West Dance Tent(C) Phil K
day TBC, Cabaret Marquee(C) Phil Kay
day TBC, Cabaret Marquee(C) Phil Nichol
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Pinknruby
Fri 24th, Dance Lounge(C) Pitman
Sun 26th, Dance Lounge(C) Plan B
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Players
Sun 26th, West Dance Tent(C) Plump DJs
day TBC, Avalon Stage(C) Polly Paulusma
Thu 23rd, Drifts Dome(C) Pond Life MC's
Sun 26th, Drifts Dome(C) Pond Life MC's
Sun 26th, Pyramid Stage(C) Primal Scream
Fri 24th, Outside Dance/Fire Stage(C) Pronghorn
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Pronghorn
Sat 25th, Outside Dance/Fire Stage(C) Pronghorn
Sun 26th, Outside Dance/Fire Stage(C) Pronghorn
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Pyromantic
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Pyromantic Burlesque Special
Sun 26th, East Dance Tent(C) Quantic Soul Orchestra
Sun 26th, Left Field(C) Rab Noakes
Sun 26th, Dance Lounge(C) Rachael Yamagata
Sat 25th, Drifts Dome(C) Raghav
Fri 24th, Left Field(C) Raices Cubanas
day TBC, Bandstand (markets)(TBC) Railroad Bill
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Ralfe Band
Sat 25th, Drifts Dome(C) Rav P
Sat 25th, Other Stage(C) Razorlight
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) RCM Gamalan Orchestra
Sun 26th, Other Stage(C) Red Hand Band
Sun 26th, Late 'n' Live(C) Red Hand Band
Sat 25th, Drifts Dome(C) Redseal
day TBC, Cabaret Marquee(C) Rhythm Wave
day TBC, Outside Dance/Fire Stage(C) Rhythm Wave
Sat 25th, John Peel Stage(C) Rilo Kiley
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) Rob Sharples
Sun 26th, Acoustic Tent(C) Rodrigo Y Gabriela
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Roisin Murphy
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Roots Manuva
day TBC, Avalon Stage(C) Rory McLeod
day TBC, Cabaret Marquee(C) Rory Motion
Sun 26th, Left Field(C) Rosie Wilby
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Roy Ayers
Fri 24th, Other Stage(C) Royksopp
Fri 24th, Drifts Dome(C) Ruby Throat
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Ruby Throat
Sun 26th, Other Stage(C) Rufus Wainwright
Fri 24th, Drifts Dome(C) Russ Jones and Cliffy
Sun 26th, John Peel Stage(C) Ryan Adams
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Salsoul Sound System with Deli-G (The Touch / Vibe Fm)
Sun 26th, Late 'n' Live(C) Sam & Me
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Sarah Lawton
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) Scouting For Girls
Fri 24th, John Peel Stage(C) Secret Machines
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Seeed
Sun 26th, Roots Tent(C) Seeed
day TBC, Avalon Stage(C) Seize The Day
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Semble
day TBC, Avalon Stage(C) Session A9
Sat 25th, Drifts Dome(C) Shaheen Badar
day TBC, Avalon Stage(C) Sharon Shannon
Sun 26th, West Dance Tent(C) Sherem Jey (DJ set)
Sat 25th, Drifts Dome(C) Shiva SoundSystem
day TBC, Avalon Stage(C) Shooglenifty
Sun 26th, Left Field(C) Simon Friend
day TBC, Cabaret Marquee(C) Simon Munnery
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Ska Cubano
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Ska Cubano
day TBC, Pussy Parlure (Dance Village)(C) Ska Cubano
Sun 26th, East Dance Tent(C) Skinnyman and DJ Flip
Sat 25th, Left Field(C) Skitz And Rodney P
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Skitz And Rodney P
Sat 25th, Drifts Dome(C) Soho Road to Punjab
Sun 26th, G Stage(C) Son Kite
Sat 25th, Drifts Dome(C) Sona Family
Fri 24th, Left Field(C) Sonic Audio
Sat 25th, Drifts Dome(C) Sonik Gurus
Sat 25th, Drifts Dome(C) Sonny Ji
Sun 26th, John Peel Stage(C) Sons and Daughters
Sun 26th, Other Stage(C) Soulwax
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) Sound Development Agency
Fri 24th, Left Field(TBC) SPECIAL GUESTS
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(TBC) SPECIAL GUESTS
Sat 25th, Late 'n' Live(TBC) SPECIAL GUESTS
Sun 26th, Late 'n' Live(TBC) SPECIAL GUESTS
Sun 26th, Late 'n' Live(C) SPECIAL GUESTS
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) Special Needs
Sat 25th, G Stage(C) Speedy J
Sat 25th, G Stage(C) Squarepusher
Sat 25th, West Dance Tent(C) Stanton Warriors
Fri 24th, West Dance Tent(C) Stereo MC's
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) Steve Ballinger
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Steve Earle
Sun 26th, Left Field(C) Steve Earle
day TBC, Cabaret Marquee(C) Steve Gribben
Sat 25th, Acoustic Tent(C) Steve Harley and Cockney Rebel
Sat 25th, Late 'n' Live(C) Steveless
day TBC, Cabaret Marquee(C) Stewart Lee
Fri 24th, Late 'n' Live(C) Stoney
Sun 26th, John Peel Stage(C) Sucker
Fri 24th, Roots Tent(C) Suns of Arqa
Sat 25th, G Stage(C) Surgeon
Fri 24th, Roots Tent(C) Swami
Sat 25th, Drifts Dome(C) Swami
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Sweetbeat
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Swervy World
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Swervy World
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Swervy World
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) Swervy World Swingdance Special
Fri 24th, West Dance Tent(C) System 7
Sat 25th, Roots Tent(C) T-Bone
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) T-Bone
Sat 25th, Drifts Dome(C) Tablahead and Juttla
Sat 25th, Pyramid Stage(C) Taj Mahal
Sat 25th, Jazzworld Stage(C) Taj Mahal
Thu 23rd, Drifts Dome(C) Tarantism
day TBC, Avalon Stage(C) Tarantism
Sat 25th, Roots Tent(C) Task Force
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) Task Force & Raw Dog (live)
Sat 25th, West Dance Tent(C) Tayo
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) TCF Crew
Sat 25th, Left Field(C) Teasing LuLu
Sat 25th, Drifts Dome(C) Temple
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Temple of Sound
Sun 26th, East Dance Tent(C) Terri Walker
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Terry Reid
day TBC, Avalon Stage(C) Terry Reid
Sat 25th, West Dance Tent(C) Tetchi
Sun 26th, Late 'n' Live(C) The Amazing Dr. Sam
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) The Avalonian Free State Choir
Sat 25th, Acoustic Tent(C) The Backbeat Beatles
Sun 26th, Drifts Dome(C) The Baghdaddies
day TBC, Avalon Stage(C) The Baghdaddies
Sat 25th, Late 'n' Live(C) The Barbs
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) The Bays
Sat 25th, West Dance Tent(C) The Bays
Sat 25th, West Dance Tent(C) The Beat ft Ranking Roger
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) The Beat ft Ranking Roger
Sun 26th, Acoustic Tent(C) The Beautiful South
Sat 25th, Roots Tent(C) The Bellagios
Sat 25th, Late 'n' Live(C) The Bellagios
Fri 24th, Other Stage(C) The Black Velvets
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) The Boxer Rebellion
Fri 24th, John Peel Stage(C) The Boyfriends
Sun 26th, Other Stage(C) The Bravery
Fri 24th, G Stage(C) The Breakfastaz
day TBC, Avalon Stage(C) The Broken Family Band
Sat 25th, G Stage(C) The Bug + MCs
Fri 24th, East Dance Tent(C) The Chemical Brothers (DJ set)
Sun 26th, G Stage(C) The Commercial Hippies
Sat 25th, Pyramid Stage(C) The Coral
Fri 24th, Drifts Dome(C) The Cube 8s
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) The Cube 8s
Fri 24th, Other Stage(C) The Dead 60's
Fri 24th, Late 'n' Live(C) The Deadbeats
Sat 25th, Other Stage(C) The Deadbeats
Sat 25th, Acoustic Tent(C) The Deadbeats
Sun 26th, Other Stage(C) The Dears
Sat 25th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) The Demon Barbers XL
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Departure
Fri 24th, Roots Tent(C) The Doozer
Sun 26th, John Peel Stage(C) The Dresden Dolls
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Earlies
Fri 24th, Roots Tent(C) The Egg
day TBC, Bandstand (markets)(TBC) The Electric Soup
day TBC, unknown stage(SR) The Finn Brothers
Sun 26th, East Dance Tent(C) The Freestylers
Sat 25th, Other Stage(C) The Futureheads
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Go! Team
day TBC, Cabaret Marquee(C) The Great Voltini
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) The Hat
Sun 26th, Drifts Dome(C) The Hat
day TBC, Avalon Stage(C) The Huckleberries
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The John Butler Trio
Fri 24th, Late 'n' Live(C) The KBC
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The Killers
Sun 26th, Other Stage(C) The La's
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) The London Swingfonia
Sat 25th, Lost Vagueness Ballroom(C) The London Swingfonia
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Longcut
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) The Lovegods
Fri 24th, Left Field(C) The Lovegods
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Mad Staring Eyes
Sun 26th, Late 'n' Live(C) The Mad Staring Eyes
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Magic Numbers
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) The Mardous
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) The Memory Band
Fri 24th, Left Field(C) The Mutts
Fri 24th, Other Stage(C) The Others
Sat 25th, Left Field(C) The Others
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) The Others
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) The Paddingtons
Sat 25th, Drifts Dome(C) The Pipettes
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) The Pipettes
Fri 24th, Drifts Dome(C) The Powersteppas
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) The Priscillas
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) The Priscillas
day TBC, Avalon Stage(C) The Proclaimers
Fri 24th, Left Field(C) The Rakes
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Rakes
Thu 23rd, Late 'n' Live(C) The Rosinators
Sun 26th, Left Field(C) The Rosinators
Sun 26th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) The Ruffness
Sat 25th, Other Stage(C) The Stands
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The Subways
Sat 25th, John Peel Stage(C) The Subways
Fri 24th, John Peel Stage(C) The Tears
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The Thrills
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The Undertones
Fri 24th, Dance Lounge(C) The Urban Myth Club
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) The Urban Voodoo Machine
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) The Wailers
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The White Stripes
Thu 23rd, Lost Vagueness Ballroom(C) The Zen Hussies
Fri 24th, Pyramid Stage(C) The Zutons
Sun 26th, Poptones (in The Crown Tent)(TBC) Thee Unstrung
Fri 24th, Drifts Dome(C) Think
Sat 25th, Dance Lounge(C) Think
Sun 26th, Other Stage(C) Thirteen Senses
Sat 25th, East Dance Tent(C) Timo Maas
Fri 24th, Acoustic Tent(C) Tiny Tin Lady
Fri 24th, Lost Vagueness Ballroom(C) Tokyo Ska Paradise Orchestra
Sat 25th, East Dance Tent(C) Tom Real Vs The Rogue Element
Fri 24th, Other Stage(C) Tom Vek
Sun 26th, Acoustic Tent(C) Tori Amos
day TBC, unknown stage(SR) Touche
Sun 26th, Pyramid Stage(C) Town Band
Sun 26th, Drifts Dome(C) Tragik
Sun 26th, G Stage(C) Tristan (DJ)
Sat 25th, Drifts Dome(C) Twenty2K (from USA)
Sat 25th, Drifts Dome(C) Twilight Players
Fri 24th, East Dance Tent(C) Two Lone Swordsmen
Fri 24th, Jazzworld Stage(C) Tyler James
Sun 26th, Pyramid Stage(C) Van Morrison
Fri 24th, Drifts Dome(C) Verde Vai
Fri 24th, Late 'n' Live(C) Vib Gyor
day TBC, Cabaret Marquee(C) Von Trolley Quartet
Sat 25th, Roots Tent(C) Warren Suicide
Sat 25th, unknown stage(TBC) Warsaw Village Band
Sat 25th, East Dance Tent(C) Way Out West
day TBC, Cabaret Marquee(C) Weapons of Sound
Fri 24th, Tadpole Stage (Green Futures Field)(C) Weird Attractors
Sun 26th, Acoustic Tent(C) Whalebone Polly
Fri 24th, John Peel Stage(C) Willy Mason
day TBC, Cabaret Marquee(C) Woody Bop Muddy
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Youngblood Brass Band
Sun 26th, East Dance Tent(C) Youngblood Brass Band
Sun 26th, Lost Vagueness Ballroom(C) Youngblood Brass Band
Fri 24th, John Peel Stage(C) yourcodenameis:milo
Sun 26th, Jazzworld Stage(C) Zap Mama
Sat 25th, West Dance Tent(C) Zen TV (Matt Black)
Sun 26th, West Dance Tent(C) Zen TV (Matt Black)
Fri 24th, West Dance Tent(C) Zinc
Fri 24th, West Dance Tent(C) ZubZub

| new/updated in last day | new/updated in last 5 days | older |

latest on this festival

there ain't no pleasin' you
video of the day
last updated: Fri 29th Nov 2013
it's afrobeat time!
video of the day
last updated: Wed 25th Sep 2013
Glastonbury Festival 2005
festival details
last updated: Wed 7th Aug 2013