Woodford Folk Festival 2011

Tuesday 27th December to Sunday 1st January 2012
Woodford, near Brisbane, Australia, Australia
early bird $444 (Australian dollars) for an adult ticket with camping, other options available
last updated: Tue 1st Nov 2011

The Woodford Folk Festival takes place near the small country town of Woodford, 70 km north of Brisbane, Australia between Christmas and New Year. Taking place over six days with more than 2000 performers and 580 events. The Festival features mainly Australian performers and a generous gathering of special international guests, as well as an extensive emerging artists programme.

Line-up

1 Giant Leap, Amelia Curran, Andrea Soler, Andy Bull, Band of Frequencies, Benjalu, Browndog, CashMo Jo, Chanel Lucas, Charlie Mayfair, Cloud Control, Colin Hay, Dachambo, Daily Meds, Danny Widdicombe, David Myles, De Pedro, DJ Mike Ford, Eagle and the Worm, Elixir (feat Katie Noonan), Faux Pas, Frank Yamma, fRETfEST Singer Songwriter Showcase, Gotye, Hanggai, Hiatus Kaiyote, Hugo & Treats, Husky, Ian Dearden, Jack Carty, Jamie MacDowell and Tom Thum, Jesca Hoop, Jordie Lane, Kelly Menhennett, Kira Puru & The Bruise, Monsieur Camembert, Mountain Mocha Kilimanjaro, My Friend The Chocolate Cake, Nick and Liesl, Owl Eyes, Renee Geyer, Roesy, Sherman Downey & The Silver Lining, Skipping Girl Vinegar, Special Features, Sticky Fingers, The Bakery, The Herd, The Red Eyes, The Sunshine Brothers, Tinpan Orange, Watussi, and Zappa Big Band. For the full line-up see the bottom of this listing.

Tickets

Tickets are priced at $444 (Australian dollars) for an adult ticket the whole event with camping, youth tickets (13-17 yrs) are $305, child (6-12 yrs) $22, and toddlers (0-5 yrs) are free. There are also ticket options for those not camping, and day, and evening ticket options. To buy tickets, click here.

As well as music the festival programme includes concerts, dances, workshops, forums, street theatre, writers' panels, film festival, comedy sessions, acoustic jams, social dialogue and debate, an entire children's festival, art and craft workshops, late night cabarets and special events including a fire spectacular during the New Year's Day closing ceremony.

The festival has concerts throughout various venues including the Amphitheatre, the Concert, the Grande, and the Bazaar.

Green ethos

The festival has an extensive Environmental Program called the GREENhouse. The Greenhouse explores birds, butterflies, urban wildlife, ideas for creating positive change, bicycles, sustainable societies, intentional communities, global capitalism and fuelling alternatives and more through debate, presentations, talks, films and forums.

It also promotes non-mainstream complementary medicine, ritual and ceremony with the traditional indigenous custodians of the festival site land.

More info

For detailed information about various aspects of the festival see the Woodford Folk Festival Information (includes detailed info on camping, travel, food & drink, and more).

More information will be here when available.

Full line-up: 1 Giant Leap, 8 Ball Aitken, A Hole in My Shoe, Adam Scriven, Ahtee Chia, Al Maramiya Al Arabiya, Alan Glover, Alice Terry, Amazing Drumming Monkeys, Amber Hansen, Amelia Curran, Andrea Soler, Andrew Bartlett, Andrew Clermont, Andrew Gaines, Andrew Lytton Hitchens, Andy Bull, Andy Copeman, Andy Copeman and Laurel Hefferon, Anishinabek 'Northern Lights' Troupe, Anja Light, Anna Fern, Anna Morris, Anna Yen & Co, Anthony Ackroyd, Arash Zanganeh, Archer, Aromatic Company, Asanti Dance Theatre, Aunty Bakoi Boulton, AUSLAN Eternity, Bailalo Latino, Band of Frequencies, Benjalu, Benjamin Law, Benny Walker, Betsy Turcot and Eleanor Jackson, Beyond Zero Emissions, Big Rory & Ochie, Bingo Rap City, BLAKwax, Blind Lemon, Blue Line Art Collective, Bob Hawke, Bolivia Marka, Box n Bone, Boxwars - The Art of Destruction, Broken Records Collective, Brotherhood of the Wordless, Brothers Grim, Browndog, Buffy Sainte-Marie, Bukh-Chuluun Ganburged, BUMS, Burton, Sunde & Fix, Busby Marou, Candor Quebrao, Candy Bowers, CashMo Jo, Chanel Lucas, Charlie A'Court, Charlie Mayfair, Christopher Carr, Cieavash Arean, Circular Rhythm, Circus Arts North, Clementine Ford, Clive Hamilton, Cloud Control, Cocoloco, Colin Hay, Colombian Dancing Group, Combustion Crew, Constantina Bush and the Bushettes, Corazon de Vaca, Crooked Still, Cyndi O'Meara, Dachambo, Daily Meds, Daniel Champagne, Danny Widdicombe, Dave Dow & The Human Groove, David Hallett, David Myles, De Pedro, deBase Productions, Derec Davies, Derek Llewellin, Die Roten Punkte, DJ Mike Ford, Don Henry, Donna Thordarson, Dougie MacLean, Dr Barb Ford, Dr Brendan Taylor, Dr Darryl Jones, Dr David Wyatt, Dr George Quezada, Dr Graeme Taylor, Dr Happy (aka Dr Timothy Sharp), Dr John Parker, Dr Kees Hulsman, Dr Lesley Braun, Dr Linda Selvey, Dr Paul Taylor, Dr Paul Wildman, Dr Sean FitzGibbon, Dr Sketchy's Anti-Art School, Duane Andrews & Dwayne Cote, Dubmarine, Dylan Miner, E-Tango, Eagle and the Worm, EarthSync Collective, Electric Dollhouse, Elischa Isaacs-Young and Oscar Cassamajor, Elixir (feat Katie Noonan), Empire Swing, Ennis, Ernie Dingo, Ethno Australia Folk Orchestra, Ethno in Transit, Fatemah Gamashbashi, Faux Pas, Feridun Avar, Festival Friends, Fimbo Boys, Fiona O'Sullivan, Fiona Scott-Norman, Flames of Discontent, Flash Flame Flare - Beware!, Flava Unit, Flavella L'Amour, Flipside Circus, Frank Yamma, Franktastic, Frans Vogels, fRETfEST Singer Songwriter Showcase, Gambirra, Genevieve Chadwick, Gerard Mapstone & The DALeCANA Flamenco Company, Ghostboy with Golden Virtues, Giselle Wilkinson, Glover & Sorrensen, Gotye, Graveyard Train, Green Bush, Green Hands, Greg Sheehan, Grupo Izalco, Gruppets, Gubbi Gubbi Dancers, Guy Pearse, Gwyn Williams, Hanggai, Harley Breen, Hayley Hoopla, Hazel Rhodes, Helen Schwencke & Frank Jordan, Hiatus Kaiyote, Hollerin' Matt Southon, Honor Morningstar, Hoopla Clique, Hugo & Treats, Humarimba, Husky, Ian Dearden, Ian Mackay, Ian Plowman, Ian Reid, Icarus Performance Troupe - Roo'd, Imanzi Rwandan Cultural Song and Dance Group, Ingrid Dimock, Invisible Friend, Jacinta!, Jack Carty, James Coates, Jamie MacDowell and Tom Thum, Jandamarra's Art, Jane Hardwicke Collings, Jane Lindsay, Jane Treasure, Jay Mulder, Jeff Hodges, Jen Wynter, Jennine Birrrell (Fibre Arts Road), Jesca Hoop, Jess Beck, Jillian Giles, Jimblah, Jo-Anne Bragg, Joe May, Joe Robinson, John Flanagan & The Begin Agains, John Thompson, Jon Wardle, Jordie Lane, Ka Pa Hula o Ka Lei Lehua, Kabi Canoe Project, Kamahi Djordon-King, Kamishibai - Kyoko's Mobile Story Telling Theatre, Kari and Stephen Roberts, Karungarni Flags, Kate Day, Kate Jones, Kathleen Murphy & Sarah George, Katya Arbusoff, Kaumakaiwa Kanaka'ole, Kavisha Mazzella, Kelly Menhennett, Kevin & Katy Hinton, Kevin-James Carroll, Kira Puru & The Bruise, Kirsty and Kester, Kizuna, Koji Matsunobu, Kris Martin, Kwerkshoppe, Larissa Waters, Latche Roma, Latin Dance Showcase, Laurette Tshala & James Nkakonde, Le Marvello, Lee Hardisty, Leila Honari, Len Martin, Lewis Williams, Linsey Pollak, Lisa Iselin, Liz Skitch, Lola the Vamp, Lucy Wise and The B'Gollies, Lyvea Rose, Mal Webb, Maleny Irish Ceili Band, Manoeuvre, Mara! with Martenitsa, Marci Webster-Mannison, Marimbas On The Green, Martin Pearson, MaskedMime, Matt Andersen, Matthew Elliott, Maurice McNamara, Melanie Gray Augustin, Menny Monahan, Mental Gymnastics: Fun with Chess, Meredith Macleod, Meryl Dorey, Michael Askill, Michael Fix, Michael Peterson, Michael Williams, Michelle Secis, Miles Merril, Milton Taylor, Mohamed Youssef, Mongoprang Dance Group, Monica Richter, Monks of Tibet: Tashi Lhunpo Monastery, Monsieur Camembert, Mop and The Drop Outs, More Fiddles Than Frocks, Morris Dancing Qld (Combined), Mountain Mocha Kilimanjaro, Mr Percival, Murundak - Songs of Freedom, Muz Hartin, My Friend The Chocolate Cake, Nadia Sunde & The Swing Set, Nancy Brown, Nano Stern, Nathan Kaye, Nawres Alfreh, Neil Davidson, Nick and Liesl, Nick Heath, Ninja Theatre, Noel Tovey, Northey Street Farm, Not So Little Bo-Peeps & The Technicolour Dream Bear, Oka, Owl Eyes, Pacific Curls, Pasifika, Patrice Connelly, Paul McMahon, Peggy Seeger, Permaculture People, Peter Hollard, Plains Empty, Polytoxic, Professor Andrew Wilford, Professor Ian Lowe, Professor Wallace's Puppet Theatre, Prousty, Pugsley Buzzard, Pure Pole Elements, Rako Dancers, Raw Dance, Rebecca Williams, Recycled Ragamuffins, Rene Davies, Renee Geyer, Reverse Garbage Co-Op, Richard Mogu, Richard Perso, Richard Wood & special guest Gordon Belsher, Rita Fontaine, Ritmo Caliente, Rob Firenix, Rob Santich, Robin 'Archie' Archbold, Robin Clayfield and Mark Healy, Robyn Ramsay, Roesy, Ron Hynes, Roundabout Theatre, Rowley Drysdale, Roy Sonnenburg, Rumpel: The Worldly Kangaroo Jester of Oz, Russell Austerberry, S Sorrensen, Sacha Fawkes, Saideira, Saikat Bhattacharya, Sam Okoth, Sam Watson, Sambaliscious, Sandy McCutcheon, Sara Margrethe Oskal, Sean Choolburra, Shar Towner, Shelly Bean and The Duckety Muds, Sherman Downey & The Silver Lining, Shirley Friend, Shortis and Simpson, Sideshow Wonderland, Silvina Weisz, SIMANGAVOLE, Simone M. Matthews, Simone Pope, Siobhan Owen, Skipping Girl Vinegar, So Random Magic, Sol Nation, Sonya Wallace, Special Features, Stacey Morrison, Steady Eddy, Sticky Fingers, Stuart Ransom, Studio Samba, Sue Findlay, Sue Ray, Sufi Music Group, Sugarbag, Swamp Thing, Sybil MacLure, Tableland Drifters, Tango-Tangoyna, Tangoyna, Taro Terahara and Shen Flindell, Teatro Matita, Tenzin Choegyal, The Bakery, The Birdmann & The Flying V Formation, The Bushwackers, The ConKlezmer Orchestra, The Dardanelles, The Dream Tree, The Fairy Green, The Great Big Story Book, The Hayden Hack Infusion, The Herd, The Hoochers, The Junes, The Lurkers, The Mason Rack Band, The Medics, The Mountain Spinnery, The Ninth Chapter, The Old Spice Boys, The Once, The Poachers, The Re-Mains, The Reclaimers, The Red Eyes, The Strangest Dreamers, The String Contingent, The Sunshine Brothers, The Transbalkan Express, The Transylvaniacs, The Woodford IX, There Once Was An Island: Te Henua e Nnoho, Therese Proust, Thingamajigs, Tichawona Mashawa, Tilinkos, Tim Edey & Brendan Power, Tim Seelig, Tinpan Orange, Toby Hutcheon, Toot the Magical Clown, Tracy A Brown (Wildlight Studios), Trikaya, Tripod, Tsigana Balkana, Tuba Skinny, Tulsa Guatam, Twisted Designs, Uncle Herb Wharton, Uncle Noel Blair, University of Queensland Pipe Band, Ussaleemala, Vicki Van Hout, Vicki Wooller, Wantok Kolektif, Watkins Academy of Irish Dance, Watussi, Wayne Quilliam, Weaving Magic, Wild Spirit, Wilde Applause Creative Productions - Lost for Words, Wiley Reed Band, Witjuti Grub: Bushtucker Walks, Xavier Rudd, Yindi Artz, Ykson, Your Brother My Tidda, Yoweh Gallery, Yukihiro Doi, Zappa Big Band, Zoe K and The Shadow Katz.

Tuesday 27th December to Sunday 1st January 2012
Woodford, near Brisbane, Australia, Australia
early bird $444 (Australian dollars) for an adult ticket with camping, other options available
last updated: Tue 1st Nov 2011


latest on this festival

Woodford Folk Festival 2016
festival details
last updated: Wed 23rd Nov 2016
Woodford Folk Festival
festival home page
last updated: Tue 13th Sep 2016
Woodford Folk Festival 2015
festival details
last updated: Wed 9th Dec 2015
Woodford Folk Festival 2014
festival details
last updated: Mon 22nd Dec 2014
Woodford Folk Festival 2013
festival details
last updated: Mon 23rd Dec 2013