Belladrum Tartan Heart Festival 2012 line-up and rumours

Friday 3rd to Saturday 4th August 2012
Belladrum Estate, by Beauly, Inverness-shire IV4 7BA, Scotland MAP
£95, under 12s free - SOLD OUT
daily capacity: 13500
last updated: Thu 19th Jul 2012

(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour

Fri 3rd, Mothers Ruin(C) Abraham Thunderwolf
Fri 3rd, Bandstand(C) Adrian & Lucy Telfer
Sat 4th, Bandstand(C) Adrian & Lucy Telfer
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Ailsa Villegas with Malina & Gilly
Sat 4th, Potting Shed(C) Alan Frew
Sat 4th, Mothers Ruin(C) Alan Grant
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Amy Henderson
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Anderson McGinty Webster Ward and Fisher
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Ashley & The Cosmonaughts
Sat 4th, Mothers Ruin(C) Bam Sailey
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) BandeMcokie
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Barry Mackay & Ryan Goulder
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Bastille
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Benbecula Students
Sat 4th, Main Stage(C) Beverley Knight
Sat 4th, Jock the Reaper(C) Big Fat Ceilidh
Fri 3rd, Potting Shed(C) Blackrock Ceilidh
Sat 4th, Potting Shed(C) Bluebelly
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Bobok
Sat 4th, Main Stage(C) Bombskare
Fri 3rd, Bandstand(C) Brothers Reid
Sat 4th, Bandstand(C) Brothers Reid
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Brown Bear & The Bandits
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Buzzcocks
Fri 3rd, Main Stage(C) Bwani Junction
Fri 3rd, Mothers Ruin(C) Cameroni
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Chasing Owls
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Cherry Fosphate
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Chris Devotion and the Expectations
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) City In Surveillance
Sat 4th, Mothers Ruin(C) Count Clockwork
Fri 3rd, Potting Shed(C) Dave Fleming
Thu 2nd, unknown stage(C) Davy Cowan
Fri 3rd, Potting Shed(C) Davy Cowan
Sat 4th, Potting Shed(C) Defcon One
Sat 4th, Potting Shed(C) Des Horsfall's Kuschty Rye
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Dog Is Dead
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Donald Macdonald & The Islands
Sat 4th, Potting Shed(C) Dorec-a-Belle
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Duncan Overmeer
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Eddie And The Hot Rods
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Eilidh Hadden and Robin Bell
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Elephant Sessions
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Ellen and the Escapades
Sat 4th, Potting Shed(C) Fash Stewart
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Fatherson
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Feis Rois
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Finding Albert
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Fink
Fri 3rd, Bandstand(C) Fisher Folk
Sat 4th, Bandstand(C) Fisher Folk
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Foy Vance
Sat 4th, Main Stage(C) Frightened Rabbit
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Gerry Jablonski
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Gil Anderson
Fri 3rd, Jock the Reaper(C) Grousebeater Sound System
Sat 4th, Potting Shed(C) Gypsy Dave Smith
Sat 4th, Jock the Reaper(C) Halcyon
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Headphone Disco
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Headphone Disco
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Headphone Disco
Sat 4th, Bandstand(C) Highland Harpists
Fri 3rd, Main Stage(C) Hoodja
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Iain McLaughlin & the Outsiders
Fri 3rd, Potting Shed(C) Impromptu
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Jade Murray
Sat 4th, Mothers Ruin(C) Jakk-IT & Saizme
Fri 3rd, Bandstand(C) Jamie Flett
Sat 4th, Bandstand(C) Jamie Flett
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Jericho Hill
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) JonPaul Palombo
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Josephine Sillars
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Juan Zelada
Fri 3rd, Mothers Ruin(C) Junior G
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Kai Henderson
Fri 3rd, Bandstand(C) Karie Macleod
Sat 4th, Bandstand(C) Karie Macleod
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Karima Francis
Fri 3rd, Mothers Ruin(C) Kirkby Brothers
Fri 3rd, Bandstand(C) Kirsty Marquis
Sat 4th, Bandstand(C) Kirsty Marquis
Sat 4th, Main Stage(C) Kobi
Fri 3rd, Mothers Ruin(C) Kottis
Fri 3rd, Potting Shed(C) Lady Miss Emma
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Lanterns on the Lake
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Last Summer Effect
Sat 4th, Jock the Reaper(C) LED
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) MacFloyd
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Mad Dog Mcrea
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Make Sparks
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Man Like Me (live)
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Marc O'Reilly
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Megan Blyth
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Micro Jupiter
Sat 4th, Potting Shed(C) MIR
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Miss Irenie Rose
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Nina Nesbitt
Fri 3rd, Jock the Reaper(C) Niteworks
Sat 4th, Jock the Reaper(C) Niteworks
Fri 3rd, Bandstand(C) No Sound
Sat 4th, Bandstand(C) No Sound
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Olympic Swimmers
Fri 3rd, Bandstand(C) Omar Afif
Sat 4th, Bandstand(C) Omar Afif
Sat 4th, Mothers Ruin(C) One Dollar Dave
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Oskar Empire
Fri 3rd, Potting Shed(C) Oxbow Lake
Fri 3rd, Jock the Reaper(C) Phono DJs
Sat 4th, Mothers Ruin(C) Polymath
Sat 4th, Potting Shed(C) Potting Shed All Stars
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Purple Divide
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Rachel Sermanni
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Rae Morris
Sat 4th, Potting Shed(C) Red Hook Rapids
Fri 3rd, Main Stage(C) Red Kites
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Red Sky July
Thu 2nd, unknown stage(C) rhythmnreel
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Roadway
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Roddy Frame
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Ryan Keen
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Sara Bills & The Hasbeens
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Sarah Coloso
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) Sheirm
Fri 3rd, Bandstand(C) Sienna
Sat 4th, Bandstand(C) Sienna
Fri 3rd, Bandstand(C) Skee'n'Doo
Sat 4th, Bandstand(C) Skee'n'Doo
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Smoke Fairies
Sat 4th, Jock the Reaper(C) Sonicbids
Fri 3rd, Main Stage(TBC) SPECIAL GUEST
Sat 4th, Jock the Reaper(C) Splatch
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Stagger Rats
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Stanley Odd
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Steve Eaglesham
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Steven Barclay
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Sweet Billy Pilgrim
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) Team Kapowski
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) The Ballachulish Hellhounds
Sat 4th, Hothouse Stage(C) The Blackout
Fri 3rd, Mothers Ruin(C) The Boomshank Redemption
Sat 4th, Main Stage(C) The Dangleberries
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) The Draymin
Fri 3rd, Potting Shed(C) The Federals
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) The French Wives
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) The Frues
Fri 3rd, Potting Shed(C) The Galipaygos
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) The Isis
Sat 4th, Hothouse Stage(C) The Little Mill Of Happiness
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) The Machine Room
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) The Maginot Band
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) The Magnetic North
Sat 4th, Hothouse Stage(C) The Milk
Fri 3rd, Bandstand(C) The Minister's Cat
Sat 4th, Bandstand(C) The Minister's Cat
Sat 4th, Potting Shed(C) The O's
Thu 2nd, unknown stage(C) The Rogues
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) The Second Hand Marching Band
Fri 3rd, Main Stage(C) The South
Fri 3rd, Highland Free Range Folk Stage(C) The Sweet Melindas
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) The Whisky River Band
Fri 3rd, Main Stage(C) The Wombats
Fri 3rd, goNORTH Seedlings Stage(C) This Silent Forest
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) TMC Youth Fiddlers
Sat 4th, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) To Kill A King
Sat 4th, goNORTH Seedlings Stage(C) Toby Michaels Rolling Damned
Fri 3rd, Hothouse Stage(C) Torridon
Sat 4th, Main Stage(C) Travis
Sat 4th, Main Stage(C) Treacherous Orchestra
Sat 4th, Jock the Reaper(C) Uachdarfields
Fri 3rd, Main Stage(C) Vintage Trouble
Fri 3rd, Main Stage(C) We Are Scientists
Fri 3rd, Jock the Reaper(C) Wedge DJs
Fri 3rd, Black Isle Brewery Grassroots Stage(C) Willy Mason
Sat 4th, Highland Free Range Folk Stage(C) Young Trees
Sat 4th, Hothouse Stage(C) Zombie Militia

(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour


latest on this festival