Belladrum Tartan Heart Festival 2009 line-up and rumours

Friday 7th to Saturday 8th August 2009
Belladrum Estate, by Beauly, Inverness-shire IV4 7BA, Scotland MAP
weekend £80; Saturday £50; children (12 and under) Free - SOLD OUT
last updated: Thu 6th Aug 2009

(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour

Sat 8th, Hothouse Stage(C) 3 Daft Monkeys
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Aberfeldy
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Alabama 3 (acoustic & unplugged)
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Alex Cornish
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Alex Tronic
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Araya
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Babel
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Blue Roses
Sat 8th, Hothouse Stage(C) British Sea Power
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Broken Records
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Bronto Skylift
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Butterscotch
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Caley Ceilidh Trail Band
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Cassidy and Three Times Daily
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Colin Gregory
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Colin Gregory
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Colour-Coded
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Cruiser
Sat 8th, Hothouse Stage(C) DeVotchka
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Dolphin Boy
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Editors
Sat 8th, Main Garden Stage(C) Edward II
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Esko
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Esko
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Feis Rois
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Flood Of Red
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Frog Goes ERP
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Glenn Tilbrook & the Fluffers
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Grousebeater Sound System
Sat 8th, Hothouse Stage(C) Hatcham Social
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Healthy Minds Collapse
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Howling Bells
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Jo Hamilton
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Jonathan Jeremiah
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Joystick Discotheque
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Kid British
day TBC, unknown stage(C) Kid Carpet
Sat 8th, Main Garden Stage(C) Kissmet
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Lau
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Little Comets
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Look Mum It's The DJs
Sat 8th, Hothouse Stage(C) Magistrates
Sat 8th, Main Garden Stage(C) Noah and the Whale
Sat 8th, Main Garden Stage(C) Ocean Colour Scene
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Official Secrets Act
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Orkestra del Sol
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Our Lunar Activities
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Party Horse
Thu 6th, Bella On A Boat(C) Pearl and the Puppets
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Pearl and the Puppets
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Peatbog Faeries
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Phil Lee
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Plexus
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Punch & the Apostles
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Rachel Unthank
Thu 6th, Craic It Open Ceilidh(C) rhythmnreel
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Robbie Dunsmore
Sat 8th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Robbie Dunsmore
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Sam Isaac
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Scooty And The Skyhooks
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Sergeant
Sat 8th, Grassroots Stage(C) Seth Lakeman
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Shed Seven
Fri 7th, Hothouse Stage(C) Shutter
Sat 8th, Hothouse Stage(C) Sons and Daughters
Sat 8th, Hothouse Stage(C) Sparrow and the Workshop
Fri 7th, Seedlings Stage(C) St Deluxe
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Sucioperro
Fri 7th, Mother's Ruin Dance DJ Stage(C) Technocelt
Sat 8th, Grassroots Stage(C) The Ballachulish Hellhounds
Sat 8th, Main Garden Stage(C) The Dangleberries
Sat 8th, Grassroots Stage(C) The Lost Brothers
Sat 8th, Seedlings Stage(C) The Naked Strangers
Sat 8th, Main Garden Stage(C) The New Forbidden
Sat 8th, Hothouse Stage(C) The Phantom Band
Sat 8th, Main Garden Stage(C) The Saw Doctors
Fri 7th, Seedlings Stage(C) The Side
Thu 6th, Craic It Open Ceilidh(C) The Storm Chasers
Fri 7th, Hothouse Stage(C) The Wallbirds
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Theatre Fall
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Tommy Reilly
Fri 7th, Grassroots Stage(C) Tommy Womack
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Toploader
Fri 7th, Main Garden Stage(C) Transglobal Underground
Sat 8th, Main Garden Stage(C) Treacherous Orchestra
Sat 8th, Hothouse Stage(C) Twin Atlantic
Sat 8th, Seedlings Stage(C) Unicorn Kid
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Washington Irving
day TBC, unknown stage(TBC) Wave Machines
Fri 7th, Seedlings Stage(C) Weather Barn

(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour
(C)=officially confirmed, (TBC)=to be confirmed, (SR)=strong rumour, (R)=rumour


latest on this festival