Glastonbury Festival 1999

What's On - Stage line-ups

Published: Thu 17th Jun 1999

Glastonbury Festival 1999

Friday 25th to Sunday 27th June 1999
Worthy Farm, Pilton, nr Glastonbury, Somerset, England
£83

Pyramid Stage
Friday: Bjorn Again, Ian Dury, Bare Naked Ladies, Blondie, Bush, Hole, Beautiful South, R.E.M.
Saturday: Younger Younger 28's, Billy Bragg, Eliza Carthy, Beth Orton, Joe Strummer, Ash, Texas, Underworld, Manic Street Preachers
Sunday: London Community Gospel Choir, Delirious, Yothu Yindi, Al Green, The Corrs, Lenny Kravitz, Fun Loving Criminals, Skunk Anansie

Other Stage
Friday: The Doves, Moke, Queens of the New Stone Age, Everlast, Heather Nova, Gay Dad, dEUS, Wilco, Pavement, Gomez, Kula Shaker
Saturday: Witness, Fungus, Mishka, Straw, Hurricane #1, The Creatures, Travis, The Cardigans, Super Furry Animals, Cast, Paul Oakenfold DJ evening
Sunday: Glastonbury Town Band, Toploader, Dr Didg, Snowpony, Elactrasy, Dog Star, Delgados, Feeder, Tindersticks, Mercury Rev, Mogwai

Jazzworld Stage
The Jazzworld Stage covers the broad areas of contemporary jazz, hip-hop, trip-hop, funk, soul, reggae, dance bands and drum & bass bands, anything included in or borrowing from so-called world/roots music, avant-garde or experimental music.
Friday: CCQ, Sissi, Skinny, Waldemar Bastos, Los Amigos Invisibles, Eddie Palmieri, Dissidenten, Herbaliser, Lamb, Faithless
Saturday: Pops Mohammed, The Egg, Groove Armada, Junior Delgado, Freestylers, Black Star Liner, Natacha Atlas, Rae & Christian, Urban Species, Orbital
Sunday: Jason Rebello, Baka Beyond, Jazz Jamaica, Frederic Galliano, Courtney Pine, Ernest Ranglin, Burning Spear, Baaba Maal, Afro-Celt Sound System

Dance Tent
Friday: Monkey Pilot - DJ, Banco de Gaia - live, Freq Nasty - DJ, Rasmus - live, Sharkey - DJ, Binary Finary - live, Blu Peter - DJ, to be confirmed - live, Dave Angel - DJ, Gus Gus - live, Fat Boy Slim - DJ, Chemical Brothers - DJ set
Saturday: Dave Wired - DJ, MJ12 - DJ, Dave Wired - DJ, Swayzak - live, Dj's Dan & Jon Kahuna - DJ, Transglobal Underground - live, Dj's Dan & Jon Kahuna - DJ, Headrilliaz - live, Dj's Dan & Jon Kahuna, Impulsion - live, Mateo & Matos - DJ, Indian Ropeman - live, Optical & Ed Rush - DJ set, DJ Krust - DJ set, Breakbeat Era - live, Fabio & Grooverider - DJ's, Praga Khan - live, Carl Cox - DJ
Sunday: Introduction/Compere, 57th Dynasty, London Scratch Club DJ, Numskullz - live, London Scratch Club DJ, Roots Manuva, London Scratch Club DJ, Rae & Christian - live, Blak Twang, Jazz Fudge Co feat. DJ Vadim, Swollen Members, Taskforce, Kela & Sireman, Slum Village (featuring Jazzy Jeff), Scratch Perverts Inc. Tony Vegas, Primecuts, First Rate & Mr Thing, Dr Dooom feat. Kool Keith, Motion Man & Kut masta Kurt, DJ Noise & MC Supernatural, Jurassic 5 - live, DJ Cash Money, Roots - live

New Bands Tent
Friday: Airbus, Stroke, Muse, NT, David Gray, Tin Star, One Ladyowner, Dark Star, Add N to(X), Built to Spill, Gay Dad
Saturday: Little Mothers, Venini, Nojahoda, Sub Circus, Annie Christian, Ooberman, Dot Allison, Shack, Death in Vegas, Ultrasound, Patti Smith
Sunday: Crazyface, Hither Green People, Astrid, Coldplay, Merz, Chicks, Dodgy, Kitachi, Delakota, Regular Fries, Cornelius, Sneaker Pimps

Avalon Main Stage
Friday: Cittero Park, King Billy, Flipside, Maroon Town, Squarepusher, Peatbog Faeries
Saturday: Gringo Ska, Lotus Gypsy, Timeshard, Dr Brown, Pops Mohammed, Bohinta, Roy Harper, Headhunters
Sunday: Avalonian Free State Choir, Kembang Kinang, Sirius B, Electric Groove Temple, Kinsman, Back to Base, Banco De Gaia, System 7

Avalon Obscuries Stage
Friday: Elfin, Skeeters, to be confirmed, Los Squideros, East of Ealing, Mandragorai, Ruby Throat, Apu
Saturday: Far Cue, Kurve, Arturo, Zeb, Mukita, Pronghorn, Nucleus Roots, Bhagdaddies
Sunday: Snatch, Alan Burke, Haziz, Kill Van Helsing, Tragic Roundabout, Rhythmites, Horace X, Alabama 3

Acoustic Stage
Friday: Stackridge, Marianne Faithful, Mary Coughlan, Tom Robinson, Grand Drive, Paddy Casey, Nick Harper, Mark Nevin
Saturday: Lonnie Donegan, Sharon Shannon, Glenn Tilbrook, Henry McCullough, Los Pistoleros, Christine Collister, Jeb Loy Nichols, Vinny Peculiar
Sunday: Suzanne Vega, tbc, Alisha's Attic, London Community Gospel Choir, Zebda, Whistler, Liz Horseman, Matt Turner

Wise Crone Stage
Friday: Seize the Day, Splot Brothers - TBC, TBC, Savannah, Nigel Shaw & C.H. Davis, Anthony Kennedy, Terry B & Chris D, Red Cap Ensemble
Saturday: Celtica, Lotus Gypsy, TimVan Eyken, Tommorow's Ancestor, Joyas, Acaysha, Spiro, TBC
Sunday: Thought Gang, Terry Cahill, Invisible Opera Co. of Tibet, Simon Young, Out to Lunch, Foo Foo, TBC

Open Air Cinema
Friday: Star Trek Insurrection, Lock stock, Lost Highway
Saturday: Antz, Human Traffic, Fear & Loathing
Sunday: Life is Beautiful, Go, Loaded

Cinema Marquee
This year, the Cinema Marquee is sited inside the New Bands Tent after the bands have finished performing.
Friday: Superfly, Enter the Dragon, Dark Star?, Plan 9 from outer space
Saturday: Exorcist, Blue Sunshine, Performance
Sunday: country man, Rockers, Crystal Voyager/Atlantis

Other stages included: Cabaret Marquee, Circus Big Top, Theatre Marquee, Outside Theatre Stage, Outside Circus Stage, Circus Field, The Bandstand.


Latest Updates

Glastonbury Festival 2025
festival details
last updated: Thu 4th Jul 2024
Glastonbury Festival 2025
line-ups & rumours
last updated: Thu 4th Jul 2024
Glastonbury Festival 2024
photo galleries
last updated: Tue 2nd Jul 2024