Glastonbury Festival line-up revealed

all the details are here

published: Wed 14th Apr 2010

around the festival site (5)

Wednesday 23rd to Sunday 27th June 2010
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£185 + £5 booking fee (plus £4.95 postage) - SOLD OUT
daily capacity: 175000
last updated: Mon 12th Jul 2010

The line-up for this year's Glastonbury Festival has been revealed. There are a few more of the smaller stages to be announced, and a few special guests to be confirmed.

Neil Young (crowd shots)
Joining the previously confirmed U2 as headliners on the Pyramid Stage are the expected headliners of Muse on Saturday and Stevie Wonder on Sunday.

Performing on the Friday on the Pyramid will be Dizzee Rascal, Vampire Weekend, Snoop Dogg, Willie Nelson, Corinne Bailey Rae, and Femi Kuti.

Saturday sees a line-up that includes Scissor Sisters, Seasick Steve, Jackson Browne, and Lightning Seeds.

Playing on Sunday will be Faithless, Jack Johnson, Ray Davies, Slash, and Norah Jones.

The Other Stage has The Flaming Lips headlining Friday with Hot Chip, Florence And The Machine, La Roux, Phoenix, The Courteeners, The Gaslight Anthem, The Stranglers, and The Magic Numbers in support. Pet Shop Boys headline Saturday with Editors, The Cribs, The National, Kate Nash, Imogen Heap, Coheed & Cambria, Reef, and Two Door Cinema Club also appearing that day. Sunday sees Orbital headline the Other stage with support from LCD Soundsystem, MGMT, We Are Scientists, Grizzly Bear, The Temper Trap, The Hold Steady, and Frightened Rabbit.

The headliners for this year's John Peel Stage are Groove Armada (live), Jamie T, and Ash along with loads of acts including Groove Armada (live), The Black Keys, Mumford & Sons, Ellie Goulding, Kele Okereke (Bloc Party), Bombay Bicycle Club, Tegan & Sara, De Staat, and Chapel Club, on Friday. Foals, The xx, Marina and the Diamonds, Delphic , Field Music, Cymbals Eat Guitars, Sophie Hunger, and Ellen and the Escapades on Saturday, and Julian Casablancas, Broken Social Scene, Gang of Four, The Drums, Holy Fuck, These New Puritans, Everything Everything, Black Cherry, and Cocoon on Sunday.

The xx, Midlake, and Empire Of The Sun headline The Park Stage which plays host to many still to be confirmed special guests as well as Broken Bells, The Big Pink, Local Natives, Steve Mason, Hypnotic Brass Ensemble, Beth Jeans Houghton, Lissie, Midlake, Laura Marling, Stornoway, Beach House, The Strange Boys, Frankie And The Heartstrings, The Ballad Of Britain, Peggy Sue, Empire Of The Sun, Dirty Projectors, Archie Bronson Outfit, Portico Quartet, Fionn Regan, Here We Go Magic, and The Travelling Band.

A host of classic acoustic acts take to the Acoustic Stage including headliners Bootleg Beatles, Christy Moore, and Jackson Browne with David Lindley along with The Alan Price Set, McIntosh Ross, Turin Brakes, Brian Kennedy, Danny and The Champions of The World, Megan Henwood, Cory chisel, Julie Feeney, Nick Lowe, Imelda May, Al Stewart, Festival organiser Michael Eavis in conversation, Gandalf Murphy & The Slambovian Circus Of Dreams, The Leisure Society, Ellen and the Escapades, John Allen, Richard Thompson, Loudon Wainwright III, The Blues Band, London Community Gospel Choir, Joel Rafael, Robinson, The Fisherman's Friends, and Mayhew.

The Avalon Stage has New Model Army, Lightning Seeds, and Gomez, as headliners of a line-up of acts that includes Transglobal Underground, Newton Faulkner, The Woodentops, Lou Rhodes, Goldheart Assembly, Gabby Young and Other Animals, Hobo Jones & The Junkyard Dogs, Alabama 3 (acoustic & unplugged), Charlie Winston, Steve Harley and Cockney Rebel, The Unthanks, The Avett Brothers, The Wurzels, Nick Harper, Tom Williams & The Boat, The Saw Doctors, Imelda May, Judy Collins, Teddy Thompson, The Bad Shepherds, Kirsty Almeida, and Ellen and the Escapades.

The Glade sees Sasha headline on Friday with Quivver (John Graham), Hybrid, Way Out West, Afrobeta, Husky Rescue, and Charles Hazelwood All Stars. Saturday has Sub Focus top the bill of acts including Freq Nasty, Dreadzone, Don Letts, The Orb, African Head Charge, and Adrian Sherwood On-U Sound System. Glade's Sunday headliner is Levellers, topping a line-up including Alabama 3, Arthur Brown, Quintessence, System 7, Casenuva, Ans & Allaby, and Inverse Gravity Vehicle.

In the Dance Village the East Dance Tent is headlined by Fatboy Slim, N-Dubz, and Above and Beyond with a line-up that includes Chase & Status, Zane Lowe, Plan B, Rob da Bank, Example, and Roger Sanchez, on Friday. Chipmunk, Kelis, Mistajam, Tinie Tempah, Giggs, YasmIn, Chiddy Bang, McClean, Bashy, Donaeo, and Roll Deep on Saturday. With Sunday including Crystal Castles, Filthy Dukes (DJ set), Professor Green, Reverend Soundsystem, and Crystal Fighters.

In West Dance Tent Boys Noize headline Friday's line-up which includes Simian Mobile Disco, Delphic , Fake Blood, Rusko, Chromeo, Aeroplane, Boy 8 Bit, and Hannah Holland. Joining headliner Dubfire on Saturday are Nick Warren, Mix Hell, Sander Kleinenberg, Banco de Gaia, Riva Starr, Neville Staple, Dub Pistols, and Foreign Beggars.

Headliners Magnetic Man, along with Jack Beats, Stanton Warriors, Adam F, Blasted Mechanism, Toddla T, Alex Metric, South Central, Jaguar Skills, A1 Bassline, Killaflaw, and Virus Syndicate all play the West Dance Tent on Sunday.

The Croissant Neuf Stage has a line-up that includes Kissmet, Curved Air, The Strumpettes, 6ix Toys, Steve Knightley, Seth Lakeman, Biggles Wartime Band, The Beat, Mr B The Gentleman Rhymer, The Vagaband, Dizraeli and the Small Gods, The Baghdaddies, and Corinne Bailey Rae amongst others.

The Queen's Head line-up includes The King Blues, Chapel Club, Local Natives, Egyptian Hip Hop, Two Door Cinema Club, The Howls, My Luminaries, Good Shoes, The Magic Numbers, Mystery Jets, Fanfarlo, Detroit Social Club, Tubelord, Tiffany Page, Frank Turner, Fiction Plane, Earl Brutus, The Phenomenal Handclap Band, Band Of Skulls, Holy Fuck, Blood Red Shoes, Here We Go Magic, Cate Le Bon, Lissie, Dan le Sac vs Scroobius Pip, Chief, I Am Kloot, Field Music, Goldhawks, The Middle East, and Mountain Man.

They join the previously announced West Holts Stage line-up of Mos Def (with full live band), Femi Kuti (to be confirmed, Breakestra, Mariachi El Bronx, Tune-Yards, and Matthew Herbert Big Band on Friday. Saturday's line-up includes George Clinton And Funkadelic/Parliament, Jerry Dammers Spatial AKA Orchestra, Os Mutantes, Devendra Banhart, Bassekou Kouyate & Ngoni Ba, The Phenomenal Handclap Band, Brother Ali, and Troy Ellis & the Longshots. Sunday's line-up includes Rodrigo Y Gabriela, Toots and the Maytals, Quantic and his Combo Barbaro, Staff Benda Bilili, Dr John, Tunng, The Bees, and Dizraeli.

The full line-up released so far is as follows:

PYRAMID
Friday 25th June
U2
Dizzee Rascal
Vampire Weekend
Snoop Dogg
Willy Nelson
Corinne Bailey Rae
Femi Kuti
TBA

Saturday 26th June
Muse
Scissor Sisters
TBA
TBA
Seasick Steve
Jackson Browne
Lightning Seeds
TBA

Sunday 27th June
Stevie Wonder
Faithless
Jack Johnson
Ray Davies
Slash
Norah Jones
Paloma Faith
TBA

OTHER STAGE
Friday 25th June
The Flaming Lips
Hot Chip
Florence and the Machine
La Roux
Phoenix
The Courteeners
The Gaslight Anthem
The Stranglers
The Magic Numbers
TBA

Saturday 26th June
Pet Shop Boys
The Editors
The Cribs
The National
Kate Nash
Imogen Heap
Coheed & Cambria
Reef
Two Door Cinema Club

Sunday 27th June
Orbital
LCD Soundsystem
MGMT
We Are Scientists
Grizzly Bear
TBA
Temper Trap
The Hold Steady
Frightened Rabbit

JOHN PEEL
Friday 25th June
Groove Armada
Black Keys
Mumford and Sons
Ellie Goulding
Kele
Bombay Bicycle Club
Tegan and Sarah
TBA
De Staat
Chapel Club

Saturday 26th June
Jamie T
Foals
The xx
Marina & The Diamonds
Delphic
Field Music
Cymbals Eat Guitars
Sophie Hunger
TBA

Sunday 27th June
Ash
Julian Casablancas
Broken Social Scene
Gang of Four
The Drums
Holy Fuck
These New Puritans
Everything Everything
TBA
Dan Mangan

WEST HOLTS
Friday 25th June
Mos Def (with full live band)
Femi Kuti
Nouvelle Vague & Guests
Breakestra with Chali 2na
Bonobo
Mariachi El Bronx
Tune-Yards
Matthew Herbert Big Band

Saturday 26th June
George Clinton with Parliament / Funkadelic
Jerry Dammers Spatial AKA Orchestra
Os Mutantes
Devendra Banhart
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
Phenomenal Handclap Band
Brother Ali
Troy Ellis & The Longshots

Sunday 27th June
Rodrigo y Gabriela
Toots & the Maytals
Quantic & his Combo Barbaro
Staff Benda Bilili
Dr John
Tunng
The Bees
Dizraeli and the Small Gods

THE PARK
Friday 25th June
The xx
Broken Bells
Special Guests
The Big Pink
Local Natives
Steve Mason
Hypnotic Brass Ensemble
Beth Jeans Houghton
Lissie
TBA
TBA

Saturday 26th June
Midlake
Laura Marling
TBA
Special Guests
Stornoway
Beach House
Strange Boys
Frankie & The Heart Strings
The Ballad of Britain
Peggy Sue
TBA

Sunday 27th June
Empire Of The Sun
Dirty Projectors
TBA
Archie Bronson Outfit
TBA
Portico Quartet
Fionn Regan
TBA
Here We Go Magic
Travelling Band

EAST DANCE
Friday 25th June
DJ Fatboy Slim
Live Chase and Status
DJ Zane Lowe
Live Plan B
DJ Rob da Bank
Live Example
DJ Roger Sanchez
DJ TBA
DJ TBA

Saturday 26th June

Live N-Dubz
Live Chipmunk
Live Kelis
DJ DJ MistaJam
Live Tinie Tempah
Live Giggs
DJ Yasmin
Live Chiddybang
Live McClean
Live Bashy
Live Donaeo
Live Roll Deep
DJ TBA

Sunday 27th June
DJ Above & Beyond
Live Crystal Castles
DJ Filthy Dukes (DJ Set)
Live Professor Green
Live Reverend Sound System
Live Crystal Fighters

WEST DANCE
Friday 25th June
DJ Boys Noise
DJ Simian Mobile Disco
Live Delphic
DJ Fake Blood
DJ Rusko
Live Chromeo
DJ Aeroplane
DJ Boy 8-Bit
DJ Hannah Holland

Saturday 26th June
Live Dubfire
DJ Nick Warren
Live Mix Hell
DJ Sander Kleinenberg
Live Banco de Gaia
DJ Riva Starr
Live Neville Staple
Live Dub Pistols
DJ TBA
Live Foreign Beggars

Sunday 27th June

Live Magnetic Man
DJ Jackbeats
Live Stanton Warriors
DJ Adam F
Live Blasted Mechanism
DJ Toddla T
Live Alex Metric Live
DJ South Central
Live Jaguar Skills
DJ A1 Bassline
Live Killaflaw
DJ Virus Syndicate

GLADE
Friday 25th June
Sasha
Quivver
Hybrid
Way Out West
Afrobeta
Husky Rescue
TBA
Charles Hazelwood Allstars

Saturday 26th June
Sub Focus Live
Freq Nasty
Dreadzone
Don Letts
The Orb
Head Charge
ON u Sound/Sherwood
TBA

Sunday 27th June
Levellers
Alabama 3
Arthur Brown
Quintessence
System 7
Casenuva
Ans & Allaby
Inverse Gravity Vehicle

ACOUSTIC
Friday 25th June
Bootleg Beatles
Alan Price Set
McIntosh Ross
Turin Brakes
Brian Kennedy
Danny & The Champs
Megan Henwood
Cory Chisel
Julie Feeney

Saturday 26th June

Christy Moore
Nick Lowe
Imelda May
Al Stewart
Michael Eavis In Conversation
Gandalf Murphy & The Slambovian Circus Of Dreams
The Leisure Society
Ellen & The Escapes
John Allen & Band

Sunday 27th June
Jackson Browne with David Lindley
Richard Thompson
Loudon Wainwright III
The Blues Band
London Community Gospel Choir
Joel Rafael
Robinson
The Fisherman's Friends
Mayhew

AVALON
Friday 25th June
New Model Army
Transglobal Underground
Newton Faulkner
The Woodentops
Lou Rhodes
Goldheart Assembly
Gabby Young & The Other Animals
Hobo Jones & The Junkyard Dogs

Saturday 26th June
Lightning Seeds
Alabama 3 acoustic
Charlie Winston
Steve Harley & Cockney Rebel
The Unthanks
The Avett Brothers
The Wurzels
Nick Harper
Tom Williams & The Boat

Sunday 27th June
Gomez
The Saw Doctors
Imelda May
Judy Collins
SPECIAL GUEST
Teddy Thompson
Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
Kirsty Almeida
Ellen & The Escapades

QUEENS HEAD
Thursday 24th June
The King Blues
TBA
Chapel Club
Local Natives
Egyptian Hip Hop
Two Door Cinema Club
Howls
My Luminaries

Friday 25th June
Good Shoes
TBA
Magic Numbers
The Mystery Jets
Fanfarlo
Detroit Social Club
Tubelord
Tiffany Page
Frank Turner
Fiction Plane

Saturday 26th June
Earl Brutus
TBA
Phenomenal Handclap Band
Band Of Skulls
Holy Fuck
Blood Red Shoes
Here We Go Magic
Cate Le Bon
Lissie

Sunday 27th June
Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
TBA
TBA
Chief
I Am Kloot
Field Music
Goldhawks
The Middle East
Mountain Man

CROISSANT NEUF
Thursday 24th June
Kissmet
Curved Air
The Strumpettes
Posh Boy

Friday 25th June
TBA
6ixtoys
Steve Knightley
Julien Tulk Band
Undercover Hippy Band
Seth Lakeman
Biggles Wartime Band

Saturday 26th June
The Beat
MrB. The Gentleman Rhymer
Hot Feat
The Kevin Brown Trio
The Vagaband
TBA
Dizraeli & The Small Gods
TBA

Sunday 27th June
The Baghdaddies
Zen Elephants
Prof Nohair & the Wig Lifters
Corinne BaileyRae
TBA
The People's String Foundation

THE THEATRE AND CIRCUS FIELDS PRESENTS...
Marcus Brigstocke
Phill Jupitus
BlackSkyWhite Theatre from Russia
Arthur Smith
Three Bonzos and a Piano
The Beat
Space Cowboy from Australia
Jeremy Hardy
Four Poofs and a Piano
Rufus Hound
Atempo Circus Theatre from Spain
John Hegley
Funny Frank Olivier from America
Andre Vincent
The Stephen Frost Impro All-Stars
Robin Ince
Circo Para Todos from Columbia
Haggis and Charlie
...and much much more

POETRY & WORDS
Friday 25th June
TBA
Penny Ashton
Baba Brinkman
Sabrina Mahfouz
Tony Walsh
Aisle 16
Kat Francois
Ventriloquist
Paula Varjack
Andreattah Chuma
Jonny Fluffypunk
Kate Tempest
Pete the Temp
Poeticat
Helen Gregory and Pete Hunter

Saturday 26th June
John Hegley
Paula Varjack
Andreattah Chuma
Attila the Stockbroker
Hollie McNish
Luke Wright
Kate Tempest
Murray Lachlan Young
Sabrina Mahfouz
Bohdan Piasecki
Open mic. (hosted by Julian Ramsey-Wade)
Ventriloquist
Jonny Fluffypunk

Sunday 27th June
Glastonbury Festival Poetry Slam (hosted by Kat Francois)
Helen Gregory and Benita Johnson
Pete Hunter
Pete the Temp
Jean Binta Breeze
Poeticat
Luke Wright
Jo Bell (Website Poet in Residence)
Bohdan Piasecki
Julian Ramsey-Wade
Penny Ashton
Baba Brinkman

To see the line-up in full, along with the latest rumours for some of the other stages, click here >> or to view it on as a list click here.

Festival tickets were priced at £185 and have all SOLD OUT.

The event will mark the 40th anniversary of the Music and Arts Festival at Worthy Farm, Somerset, where Michael Eavis first opened his gates for business in September 1970. Glastonbury Festival runs for five full days from Wednesday 23rd until Sunday 27th June 2010 across over a 1,000 acres of beautiful countryside.

For detailed information on all aspects of the festival, click here.


Wednesday 23rd to Sunday 27th June 2010
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£185 + £5 booking fee (plus £4.95 postage) - SOLD OUT
daily capacity: 175000
last updated: Mon 12th Jul 2010


latest on this festival

Glastonbury Festival 2019
festival details
last updated: Tue 5th Dec 2017
Glastonbury Festival 2019
line-ups & rumours
last updated: Tue 5th Dec 2017
Glastonbury Festival 2017
photo galleries
last updated: Wed 28th Jun 2017