Woodford Folk Festival 2012

Thursday 27th December to Tuesday 1st January 2013
Woodford, near Brisbane, Australia, Australia
early bird $470 (Australian dollars) for an adult ticket with camping, other options available
last updated: Mon 22nd Oct 2012

The Woodford Folk Festival takes place near the small country town of Woodford, 70 km north of Brisbane, Australia between Christmas and New Year. Taking place over six days with more than 2000 performers and 580 events. The Festival features mainly Australian performers and a generous gathering of special international guests, as well as an extensive emerging artists programme.

Line-up

Andrew Clermont, Andy Brown, Angus Stone, Band of Frequencies, Ben Sollee, Brian Hungerford, Browndog, Capcha, Chapelier Fou, Chris Gillespie & The Wandering Hands, Cub Scouts, Darren Percival and Band, Dave Gunning, Dawn, Elkano Browning Cream, Emma Louise, Flap!, Folk Uke, Geamala, Georgia Potter, Green Man Theory, Gregory Page & His Imaginary Orchestra, Hailey Calvert, Half Moon Run, Hawksley Workman, Hermitude, Hugo & Treats, Jeff Martin, Julia Stone, Kate Miller-Heidke, Los Coronas, Mal Webb, Mia Wray, Mikelangelo and the Tin Star, Penelope Swales, Playwrite, Potato Potato, Rapskallion, Shane Howard, Sticky Fingers, Sunshine Brothers, The Floating Bridges, The Saints, The Transformers Choir, Tim Chaisson, Tim Hart, Urthboy, Vince Jones, Wagons, Will & The People, and Young Magic. For the full line-up see the bottom of this listing.

Tickets

Tickets are priced at $470 (Australian dollars) for an adult ticket the whole event with camping, youth tickets (13-17 yrs) are $343, child (6-12 yrs) $22, and toddlers (0-5 yrs) are free. There are also ticket options for those not camping, and day, and evening ticket options. To buy tickets, click here.

As well as music the festival programme includes concerts, dances, workshops, forums, street theatre, writers' panels, film festival, comedy sessions, acoustic jams, social dialogue and debate, an entire children's festival, art and craft workshops, late night cabarets and special events including a fire spectacular during the New Year's Day closing ceremony.

The festival has concerts throughout various venues including the Amphitheatre, the Concert, the Grande, and the Bazaar.

Green ethos

The festival has an extensive Environmental Program called the GREENhouse. The Greenhouse explores birds, butterflies, urban wildlife, ideas for creating positive change, bicycles, sustainable societies, intentional communities, global capitalism and fuelling alternatives and more through debate, presentations, talks, films and forums.

It also promotes non-mainstream complementary medicine, ritual and ceremony with the traditional indigenous custodians of the festival site land.

More info

For detailed information about various aspects of the festival see the Woodford Folk Festival Information (includes detailed info on camping, travel, food & drink, and more).

More information will be here when available.

Full line-up: Andrew Clermont, Andy Brown, Angus Stone, Band of Frequencies, Ben Sollee, Brian Hungerford, Browndog, Capcha, Chapelier Fou, Chris Gillespie & The Wandering Hands, Cub Scouts, Darren Percival and Band, Dave Gunning, Dawn, Elkano Browning Cream, Emma Louise, Flap!, Folk Uke, Geamala, Georgia Potter, Green Man Theory, Gregory Page & His Imaginary Orchestra, Hailey Calvert, Half Moon Run, Hawksley Workman, Hermitude, Hugo & Treats, Jeff Martin, Julia Stone, Kate Miller-Heidke, Los Coronas, Mal Webb, Mia Wray, Mikelangelo and the Tin Star, Penelope Swales, Playwrite, Potato Potato, Rapskallion, Shane Howard, Sticky Fingers, Sunshine Brothers, The Floating Bridges, The Saints, The Transformers Choir, Tim Chaisson, Tim Hart, Urthboy, Vince Jones, Wagons, Will & The People, Young Magic, Alesa Lajana, Asa Broomhall, Band of Frequencies, Bankrupt Billionaires, Bob Abbot and The Fabulous Green Machine, Brodie Graham Band, Bullhorn, Coojee Timms & His Cabbage Tree, Creek Slappers, Dallas Frasca, Davey Bob Ramsey, Dillion James Band, Electric Empire, Fiona Boyes, George Kamikawa & Noriko Tadano, Hat Fitz and Cara, Jimmy Willing & The Real Gone Hick-Ups, John Butler Trio, KooiiLily and King, Mama Kin, Nicky Bomba's Bustamento, Paul Greene & The Other Colours, Ray Beadle, Sharon Jones & the Dap-Kings, Shaun Kirk, Siskin River, Swamp Thing, The Hoochers, Two Rivers Blues, A4 Circus Ensemble, Absolutely Fabulous Birth, Adam Hearne & Derek Llewellin, Ahtee Chia, Ahwazi Chobia Dance Group, Aidan Ricketts and the Activists Handbook, Alesa Lajana, Alex and Annette Hood, Alex Mizzen, Allie Wilde, Anaheke Metua: Weaver Deva, Andrew Clermont, Andrew Galan, Andrew Powell, Anthony Ackroyd, Archie Law, Archie Roach, Arjun Raina, Artin, Asa Broomhall, Ashajara Arab-Oriental Dance Group, Asher Treleaven, Aunty Bakoi Boulton, Auslan Eternity, Baala Baajo, Baatarsukh Batsukh, Babushka, Bailalo Latino, Bankrupt Billionaires, Belswagger and SENW Morris, Ben Faranda, Bernard Gardiner, Bertie Page, Betty and the Betties, Beyond Zero Emissions, Bill Hauritz, Bill Kearns, Billie Wilson-Coffey, Bimblebox Documentary, Bobby Alu, Boss Fight, Brian Cramp & Alora Waldron, Brian Hungerford, Briefs, Brotherhood of the Wordless, Bruce Watson, Butcher Paper, Texta, Blackboard and ChalkCandy, Royalle, Casus, Charlie and Christine, Charlie Jones, Chef Mat & Chef Chris, Chelsea McGuffin, David Hallett, Derek Llewellin, Didj Wentworth, Die Roten Punkte, Dijla Ensemble with Bilge Ozgun, Dominique Finney, Donna Thordarson, Dos or Duo, Doyna, Dr Barb Ford, Dr Benjamin Law, Dr Graeme Taylor, Dr Jean-Marc Hero, Dr John Parker, Dr Kees Hulsman, Dr Nirala Jacobi, Dr R G Boothroyd, Dr Sketchy's Anti Art School, Dr Stuart Glastonbury, Dr Wendy Sarkissian & Kev Cracknell, Drew Hutton, Dusha Balkana, Ellen Fiedler, Emily Coleing & Amare Pearl, Empire Swing, Eric Bogle Ethno Folk Orchestra, Evan & Mischa, Evoke Dance & Theatre Company, Fey Bernadetta, Fiona Boyes, Fiona Scott-Norman, Flamenco Fire, Flash Slack Mob Club, Flipside Circus, Folk Uke, Frances Harper: Jubeadilation, Franklin Upriver Activists - Alice Hungerford, Lisa Yeates and Brenda Liddiard, Franky Walnut, Fred Conway, Gary Fogarty, Gary Williams, Geoff Wood, Geppetto, Ghostboy, Ghostboy with Sir Lady Grantham, Global Playground, Grace Barbe Afro-Kreol, Gramophone Man, Green Hands, Greg Sheehan, Greg Sullivan, Gremlins, Greshka, Guy Pearse, Gwyn Williams, Hanitra, Hawksley Workman, Heather Price, Heilani Polynesian School of Arts, Helen Grant, Helen Schwencke Honor Morningstar, Howard Nielsen and Jo Wilkinson, Humarimba, Ian Dearden, Impossible Odds, Izalco, Jacinta!, James Coates, Jane Grais, Jane Hardwicke Collings, Jane Lindsay, Jayadharma Mulder, Jen Wynter, Jessica Miller, Jill Giles, Jimmy and Biddy Wavehill, Jo Bragg, Joe Shaffer, Joff Bush, John Best, John Butler Trio, Jon Bennett, Jon Wardle, Josefina Paulson, Juice Media, Kamishibai, Karma Barnes, Katchafire, Kate Day, Katherine Battersby, Kathleen Murphy & Sarah George, Kehewin, Kelly-lee Hickey, Kevin James Carroll, Kirsty and Kester, Kizuna GC Wadaiko Team, Koji Matsunobu, Las Fridas, Latin Dance Showcase, Laurette 'n' James, Lee Hardisty, Linlee Jordan, Linsey Pollak, Lisa Iselin, Lissa & Nee Nee, Little Beats, Little Wing Puppets, Lost in Translation Circus, Lucas Lindblom, Luke Escombe, Luke Reade, Lyvea Rose, Macmaster/ Hay, Magicianess Magic, Mal Webb, Maleny Irish Ceili Band, Manoeuvre, Maramiya, Marco Gliori, Mario: Queen of the Circus, Martin Pearson, Master Rod Ferguson, Matthew Condon, Max Strong, Mel Buttle, Melanie Gray Augustin, Mental Gymnastics, Meredith Macleod, Merrie Tomkins, Mic Conway with Robbie Long, Merrie Tomkins, Michael Peterson, Michael Williams, Microwave Jenny, Mike Jackson, Mikelangelo and the Tin Star, Minx Moxie, Miss BB le Buff, Mohamed Youssef, Monica Singh, Morag Gamble and Evan Raymond, Mothers of Trobriand, Mozes, Mr Fibby, Mrs P Tati and the Underground Dwellers, Murray Lane, Muse Early Music Ensemble, Mustered Courage, Muz Hartin, Nana Makatema, Neil Davidson, Muz Hartin, Neptune by More Than Mime Theatre, New World Rhythm, Ngaiire, Nicci Wilks, Nicholas Ng and Julian Wong, Nick Hansa, Nicky Bomba's Bustamenton, Nina and Brady, Northey Street City Farm, Nuba Moro Dance Group, Nunukul Yuggera, Olive and Alexander, Oye Ritmo Spanish Dance, Pandit Rabindra Narayan Goswami, Penelope Swales, Permakids, Peter Capp, Peter Hollard, Peter Mace, Pixie Jenkins, Preston's Punch and Judy Show, Professor Andreas Suhrbier, Professor Clive Hamilton, Professor Ian Lowe, Professor Wallace's Puppet Theatre, Queensland Conservation Council (QCC), Radical Son, Raelene Byrne, Rapskallion, Raw Dance, Ray Beadle, Rebecca Wright & Donald McKayR, Reclaimers Community Orchestra Spring Hill, Rene Bahloo, Rhapsodaisy, Rhett & T'La, Rhiannon and Monique, Richard Sanders, Ritmo Caliente, Rob Santich, Robin Clayfield, Rod Quantock, Rohullah Gharibyar & the Afghans, Rory McLeod, Roundabout Theatre, Roxanne Giles, Roy Sonnenburg, Rukun Warga Bali Dance Group, Runway Dance Crew/The Empire, Russian Folkloric Ensemble, 'Samotsvety', Ryan Coffey, Sam Okoth, Sam Watson, Sambaliscious, Sandy McCutcheon, Sasta, Scallywags, Shane Howard, Sharon Shannon, Shellie Morris, Sher-E-Punjab Bhangra Group, Shigeru Yomei Nakajima, Shimmy Shakers, Shirley Friend, Sideshow Wonderland, Simone Mandana, Skills In Time, Slack Taxi Acrobatic Bouncers, SMBI Kids, Sol Tango, Sophie Stuff, Soupcase Circus, Steph Zannakis, Steve & Ros Barnes, Steve Campbell, Stiff Gins, Stilt Walkers Australia, The Mountain Spinnery, The Perch Creek Family Jugband, The Pitts Family Circus, The Rusty Datsuns, The Saints, The Stencillers, The University of Queensland Pipe Band at Emmanuel College, Thelma Plum, Thomas Keily, Tiffany Beckwith-Skinner, Tigerlil, Tim Chaisson, Tim Monley, Tjupurru, Tommy Bradson, Toshi Burvill, Tumble Circus, Uncle Herb Wharton, Uncle Noel Blair, Urthboy, Vanessa Rudge, Veronique Chachay, Villanova Irish Ensemble, Vinod Prasanna, Vishten, Volatinsky Trio, Wagons, Warsaw Village Band, Wildlight Studios, William McKenzie, Wings of Sound Children's Choir, Witjuti Grub, Women in Docs, Woodford Wizzelworts, Xavier Toby, Yeshi, Young Guns, Yoyo Tuki, Zim-kancho Mbira, and Zumpa.

Thursday 27th December to Tuesday 1st January 2013
Woodford, near Brisbane, Australia, Australia
early bird $470 (Australian dollars) for an adult ticket with camping, other options available
last updated: Mon 22nd Oct 2012


latest on this festival

Woodford Folk Festival 2016
festival details
last updated: Wed 23rd Nov 2016
Woodford Folk Festival
festival home page
last updated: Tue 13th Sep 2016
Woodford Folk Festival 2015
festival details
last updated: Wed 9th Dec 2015
Woodford Folk Festival 2014
festival details
last updated: Mon 22nd Dec 2014
Woodford Folk Festival 2013
festival details
last updated: Mon 23rd Dec 2013