Theatre & Circus, Glebeland

Glastonbury Festival 2016

published: Tue 14th Jun 2016

around the festival site (Theatre & Circus)

Wednesday 22nd to Sunday 26th June 2016
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£228 - SOLD OUT
daily capacity: 203000
last updated: Mon 20th Jun 2016

THEATRE & CIRCUS FIELDS

Outside Circus Stage


Friday 24th June

New York Brass Band
Equilibrius
Mr. Vita - The Tnt Show
The Brothers Swag
Felicity Footloose Show
Herbie Treehead
Fatt Matt
Aerial Manx
Bill Ferguson
F-Art
Jon Hicks
The Flying Dutchmen
(TBA)
Groovy Guy
Tianna The Traveller
Carnival Collective
Paddy Bramwells & Gareth Jones (Comperes)

Saturday 25th June

New York Brass Band
Equilibrius
Mr. Vita - The Tnt Show
The Brothers Swag
Felicity Footloose Show
Herbie Treehead
Fatt Matt
Aerial Manx
Bill Ferguson
F-Art
Jon Hicks
The Flying Dutchmen
Kiki Bittovabitsch
Groovy Guy
Tianna The Traveller
Carnival Collective
Paddy Bramwells & Gareth Jones (Comperes)

Sunday 26th June

New York Brass Band
Equilibrius
Mr. Vita - The Tnt Show
The Brothers Swag
Felicity Footloose Show
Herbie Treehead
Fatt Matt
Aerial Manx
Bill Ferguson
F-Art
Jon Hicks
The Flying Dutchmen
Kiki Bittovabitsch
Groovy Guy
Tianna The Traveller
Carnival Collective
Paddy Bramwells & Gareth Jones (Comperes)

Circus Big Top


Friday 24th June

Feeding The Fish
Pascal Haering
David Eriksson
Magique After Dark
Duosu Entwined
Captain Kidd
The Brothers Swag
Eric Mcgill
Pascal Haering
Captain Ruin (Compere)
Head First Acrobats
Aerial Manx
Jon Udry
Jani Nightchild
Fauna
Pascal Haering
Eric Mcgill
The Mighty Gareth (Compere)
Space Cowboy
Flown By Pirates Of The Carabina
Aerial Manx
Jani Nightchild
Steve Rawlings
David Eriksson
No Fit Howie
The Black Eagles
Miss Behave(Compere)
Blaze Tarsha And Lyndall Merry
Yvette Dusol
Gravity & Other Myths
Oskar And Thony
Above And Beyond
Nadia Lumley
Alfa Marks
Yvette Dusol
Blaze Tarsha And Lyndall Merry
Juggling On Tap
No Fit Howie
F-Art
Above And Beyond
Bunny Morethan(Compere)
Oskar And Thony
Nadia Lumley
Lyn Routledge
Wookey Hole Circus
Bison
Mike Raffone(Compere)

Saturday 25th June

Feeding The Fish
David Eriksson
Pascal Haering
Magique After Dark
Duosu Entwined
Captain Kidd
The Brothers Swag
Eric Mcgill
Head First Acrobats
Aerial Manx
Pascal Haering
Jon Udry
Jani Nightchild
The Mighty Gareth (Compere)
Fauna
Eric Mcgill
Space Cowboy
Flown By Pirates Of The Carabina
Aerial Manx
Jani Nightchild
Steve Rawlings
David Eriksson
No Fit Howie
Captain Ruin (Compere)
The Black Eagles
Blaze Tarsha And Lyndall Merry
Yvette Dusol
Gravity & Other Myths
Oskar And Thony
Above And Beyond
Nadia Lumley
Alfa Marks
Yvette Dusol
Blaze Tarsha And Lyndall Merry
Juggling On Tap
No Fit Howie
F-Art
Bunny Morethan (Compere)
Above And Beyond
Rod Laver
Oskar And Thony
Nadia Lumley
Lyn Routledge
Wookey Hole Circus
Bison
Mike Raffone (Compere)

Sunday 26th June

Feeding The Fish
David Eriksson
Magique After Dark
Duosu Entwined
Captain Kidd
Head First Acrobats
Aerial Manx
Jon Udry
Fauna
Eric Mcgill
Captain Ruin (Compere)
Space Cowboy
Flown By Pirates Of The Carabina
Aerial Manx
Steve Rawlings
Jani Nightchild
David Eriksson
Eric Mcgill
The Black Eagles
The Brothers Swag
The Mighty Gareth (Compere)
Alfa Marks
Gravity & Other Myths
Oskar And Thony
Above And Beyond
Nadia Lumley
Blaze Tarsha And Lyndall Merry
Juggling On Tap
No Fit Howie
Yvette Dusol
F-Art
Above And Beyond
Bunny Morethan (Compere)
Rod Laver
Oskar And Thony
Pascal Haering
Wookey Hole Circus
Bison
Mike Raffone (Compere)

The Summer House

Friday 24th June

Doreen Doreen
Michael Campari And The Solar System
Juggling On Tap
Mik Artistik's Ego Trip
Beyond Repair Dance
The Magical Comedy Of Alan Sands
Asher Treleaven (Compere)
Hawk Dance Theatre
Beyond Repair Dance
The Gatsby Girls
Paul Currie
Umami Dancetheatre
Exception - Elle
Aileen Wilkie (Compere)
LEKIDDO - Lord of The Lobsters!
Noisy Oyster - Dangerous Dave
Les Enfants Terribles
The Rajasthan Heritage Brass Band
Dan Freeman (Compere)

Saturday 25th June

Doreen Doreen
Michael Campari And The Solar System
Juggling On Tap
Loz Because
Mik Artistik's Ego Trip
Beyond Repair Dance
The Magical Comedy Of Alan Sands
Asher Treleaven (Compere)
Hawk Dance Theatre
Beyond Repair Dance
The Gatsby Girls
Paul Currie
Umami Dance Theatre
Exception-Elle
Aileen Wilkie (Compere)
Lekiddo - Lord Of The Lobsters!
Noisy Oyster - Dangerous Dave
Les Enfants Terribles
The Rajasthan Heritage Brass Band
Dan Freeman (Compere)

Sunday 26th June

Doreen Doreen
Michael Campari And The Solar System
Juggling On Tap
Loz Because
Mik Artistik's Ego Trip
Beyond Repair Dance
The Magical Comedy Of Alan Sands
Asher Treleaven (Compere)
Hawk Dance Theatre
Beyond Repair Dance
The Gatsby Girls
Paul Currie
Umami Dance Theatre
Exception - Elle
Aileen Wilkie (Compere)
Lekiddo - Lord Of The Lobsters!
Noisy Oyster - Dangerous Dave
Les Enfants Terribles
The Rajasthan Heritage Brass Band
Dan Freeman (Compere)

The Cabaret Marquee

The Infinite Monkey Cage (with Brian Cox & Robin Ince)
Ross Noble
Josh Widdicombe
Shappi Khorsandi
Stephen K Amos
Shazia Mirza
Marcus Brigstocke
Josie Long
Mik Artistik's Ego Trip
Murray Lachlan-Young
Joe Lycett
Kevin Eldon
Jeremy Hardy
Micky Bartlett
Paul Currie
Andrew Maxwell
Matt Kirshen
RSVP

The Astrolabe Theatre

Friday 24th June

Comedy Hypnotist - The Sandman
Blackskywhite - Imitator Dei
Sir Henry At Rawlinson End
Vou Dance Fiji
Los Excentricos
The Demon Barbers
Dan Evans (Compere)
(TBA)
Stephen Frost Impro Allstars
Marcus Du Sautoy
The I Hate Children Children's Show
The Black Eagles
George Egg (Compere)
Jonathan Kay
Anna Baines

Saturday 25th June

Comedy Hypnotist - The Sandman
Blackskywhite - Imitator Dei
Sir Henry At Rawlinson End
Vou Dance Fiji
Los Excentricos
The Demon Barbers
(TBA)
George Egg  (Compere)
Stephen Frost Impro Allstars
Rod Laver
Marcus Du Sautoy
The I Hate Children Children's Show
The Black Eagles
Dan Evans (Compere)
Jonathan Kay
Anna Baines
Dan Evans (Compere)

Sunday 26th June

Comedy Hypnotist - The Sandman
Blackskywhite - Imitator Dei
Sir Henry At Rawlinson End
Vou Dance Fiji
Los Excentricos
The Demon Barbers
(TBA)
Level Up Human
Rod Laver
Marcus Du Sautoy
The 'I Hate Children' Children's Show
The Black Eagles
Jonathan Kay
George Egg (Compere)
Anna Baines

Sensation Seekers Stage

Thursday 23rd June

Wheel Of Four Tunes

Friday 24th June

Swingers
Feeding The Fish
Frisky's Fierce Friends'
Photon Acrobatics
Illuminaughty Ball
Beatbox Collective
Wheel Of Four Tunes
The Almost Amazing Endo
The Gatsby Girls
Frisk's Variety Half Hour
Jon Hicks
Tourettes Hero & Captain Hotknives
Hazel Anderson (Compere)
Professor Elemental
Abandoman
Felicity Footloose Show
Fatt Matt
Giant Twister With Dick Pulsing
Peter Dobbing (Compere)

Saturday 25th June

Wheel Of Four Tunes
Photon Acrobatics
The Swingers
Feeding The Fish
Frisky's Fierce Friends
Illuminaughty Ball
the Beatbox Collective
The Almost Amazing Endo
The Gatsby Girls
Frisk's Variety Half Hour
Jon Hicks
TourettesHero & Captain Hotknives
Hazel Anderson (Compere)
Professor Elemental
Abandoman
Felicity Footloose Show
Fatt Matt
Giant Twister With Dick Pulsing
Peter Dobbing (Compere)

Sunday 26th June

The Swingers
Photon Acrobatics
Frisky's Fierce Friends
Illuminaughty Ball
Feeding The Fish
The Beatbox Collective
The Jive Aces
The Almost Amazing Endo
Frisk's Variety Half Hour
Jon Hicks
Hazel Anderson (Compere)
Professor Elemental
The Gatsby Girls
Abandoman
Felicity Footloose Show
Fatt Matt
Giant Twister With Dick Pulsing
Peter Dobbing (Compere)

A Little More Sensation

Thursday 23rd June

Mamadoo
Mamadoo

Friday 24th June

Mamadoo
Firefingers
Mamadoo
Lekiddo - Lord Of The Lobsters!
Hawk Dance Theatre
Umami Dancetheatre
Billy No Mates
(TBA)
Steve Mills
Billy Kidd Show
Anthony Livingspace
Amelia - Breaking Broken Dreams
George Orange
Djuggledy
Jon Hicks
Paul Currie
Flash In The Pan

Saturday 25th June

Mamadoo
Firefingers
Mamadoo
Lekiddo - Lord Of The Lobsters!
Hawk Dance Theatre
Umami Dancetheatre
Billy No Mates
(TBA)
Steve Mills
Billy Kidd Show
Anthony Livingspace
Amelia - Breaking Broken Dreams
George Orange
Djuggledy
Jon Hicks
Paul Currie
Flash In The Pan

Sunday 26th June

Firefingers
Lekiddo - Lord Of The Lobsters!
Hawk Dance Theatre
Umami Dancetheatre
Billy No Mates
(TBA)
Steve Mills
Billy Kidd Show
Anthony Livingspace
Amelia - Breaking Broken Dreams
George Orange
Djuggledy
Jon Hicks
Paul Currie
Flash In The Pan

The Gateway

Thursday 23rd June

Land Of The Giants
The Brass Funkeys
Big Beat
Starman
New York Brass Band
Mik Artistik's Ego Trip
Mad Apple Circus
Lekiddo - Lord Of The Lobsters!
Mr Peewee The Drumming Puppet
The Brass Funkeys

Friday 24th June

The Beatbox Collective
New York Brass Band
Toni Smith Show
Silver
Hawk Dance Theatre
Flash In The Pan
Mr Peewee The Drumming Puppet
Silver
Herbie Treehead
Mad Apple Circus
Big Beat
Land Of The Giants

Saturday 25th June

The Beatbox Collective
New York Brass Band
Toni Smith Show
Silver
Hawk Dance Theatre
Flash In The Pan
Mr Peewee The Drumming Puppet
Silver
Herbie Treehead
Mad Apple Circus
Big Beat
Land Of The Giants

Sunday 26th June

The Beatbox Collective
New York Brass Band
Toni Smith Show
Silver
Hawk Dance Theatre
Flash In The Pan
Mr Peewee The Drumming Puppet
Silver
Herbie Treehead
Mad Apple Circus
Big Beat
Land Of The Giants

Poetry&Words

Friday 24th June

Buddy Wakefield
Jemima Foxtrot
Jess Green & The Mischief Thieves
Zohab Khan
Elvis Mcgonagall
Sara Hirsch
Keisha Thompson
Michelle Madsen
Sophia Blackwell
Iona Lee
Toby Campion
Brenda Ray
Dominic Berry
Kevin P. Gilday
The Antipoet
Poetry Can F**k Off

Saturday 25th June

John Hegley
Scott Tyrrell
Brenda Ray
Kevin P. Gilday
Zohab Khan
Luke Wright
Jess Green And The Mischief Thieves
Toby Campion
Megan Beech
Jemima Foxtrot
J J Bola
Open Mic (Hosted by Dominic Berry)
Sara Hirsch
The Antipoet
Poetry Can F*Ck Off

Sunday 26th June

Glastonbury Festival Poetry Slam (Hosted by Michelle Madsen & Iona Lee)
Rory Jones
Scott Tyrrell
Jodi Ann Bickley (Website Poet In Residence)
Attila The Stockbroker
Tanya Evanson
Sophia Blackwell
Murray Lachlan-Young
Keisha Thompson
JJ Bola
The Antipoet
Poetry Can F**K Off

and wandering poetry from Winston Plowes and Rowan Mccabe, and MC's Sally Jenkinson, and Dreadlockalien.

Mavericks

Friday 24th June

(TBA)
Marcus Brigstocke
Matt Kirshen
Micky Bartlett
Nick Doody
Josie Long

Saturday 25th June

(TBA)

Sunday 26th June

(TBA)

Circus Field

Wednesday 22nd June

Cardboard Tower

Thursday 23rd June

Wayne And Wanda
Juggling Tv
Dynamix
Crate Stack Challenge
Slackline School
Dynamix
Cardboard Tower

Friday 24th June

Above And Beyond
Wayne And Wanda
Juggling Tv
Bullzini Family - "Equilibrius"
Dynamix
Above And Beyond
Dynamix
Bullzini Family - Workshops
Crate Stack Challenge
Merry Go Round
Slackline School
Cardboard Tower

Saturday 25th June

Above And Beyond
Wayne And Wanda
Juggling Tv
Bullzini Family - "Equilibrius"
Dynamix
Above And Beyond
Dynamix
Bullzini Family - Workshops
Crate Stack Challenge
Merry Go Round
Slackline School
Cardboard Tower

Sunday 26th June

Above And Beyond
Juggling Tv
Bullzini Family - "Equilibrius"
Above And Beyond
Bullzini Family - Workshops
Crate Stack Challenge
Merry Go Round
Slackline School
Cardboard Tower

Walkabouts

Across the weekend there will be walkabout theatre from:

Ambling Band
Andrew Melia
Angie Mackman
Beasts Of The Uncanny
Ben Zuddhist
Big Rory And Ochie
Bootworks Theatre
Bunny Goes Walkabout
Buzzing Bees
Chinese Lion
Cloudmen
Conflux
Corvus Angelicus
Curious Eyebrows
Curious Oddities
Daft And Narcissus
Daniela And Big Grey
Dapper Chaps
Darius Magic
Devils
Dr Ken Farquhar - The Sky At Day
Egret
Emergency Exit Arts
Enchanted Seasons
Fair Play
Fair Play - Animal Crackers
Fair Play - Dodgy Boys
Fair Play - Fairly Fresh Fish
Fair Play - Natural Trust Tour Guides
Fairly Famous Family - Anyone For Tennis
Fairly Famous Family - Lifeguards
Fairly Famous Family - Liver Cottage
Fantastiko
Flamborough Trolls
Flossie And Boo
Gacko
Glowbros
Gorgeous Girls
Granthology
Jaardu The Magic Of India
Jay Rawlings
Jez Mansfield
Joren Dawson
Kane And Abel
Laurence And The Machine
Legendary Lynn - Hearts
Legendary Lynn - Merpeople
Lush Ladybirds
Madam Bonbon And Nobby
Madame D'orificio
Magic Singh
Magical Musical Bike
Masters Of The Kazooniverse
Meets The Funnels
Meni Etim
Ministry Of Happy
Moaning Lisa And Leo
Natural Diversions
Nelson Brett
No Flies On Uzzz
Original Mixture
Ozmoses Magician
Retro Rhapsody
Rimski's Piano
Rishi Gordon
Rose Popay And The Fine Artistes
Rumpel The Worldly Fool
Runaway Christmas Tree Fairy
Sea Sphere
Seagulls
Serjeant Majors
Spoke'n'word
St Joan's Ambulance
Strangelings
Swank
Tea Ladies On Tour
The Acro-Jugglers
The Ambling Band
The Bad Egg Theatre
The Candies
The Dream Mariposas
The Dream Performance
The Other Halfs
The Sergeant Majors
The Show Girls
The Wardens
Titan
Trifleenees
Vamos Theatre
VIP Puppets
World Walker
Worldroots Acappella

Glebeland

Thursday 23rd June

Fiddler On The Rope
Gorillas
Fiddler On The Rope
Swing Boats
Tatty Modern

Friday 24th June

External Combustion Mr & Mr Burn
Fiddler On The Rope
Creature Feature
Glastonbury Whispers
Circus Raj
Aka Dance Theatre Company
Branble Fm
Creature Feature
Circus Raj
Mr & Mr Burn
The Brooklyn Healer
Aka Dance Theatre Company
Fiddler On The Rope
Creature Feature
Glastonbury Whispers
Aka Dance Theatre Company
The Brooklyn Healer
Swing Boats
Tatty Modern

Saturday 25th June

External Combustion Mr & Mr Burn
Fiddler On The Rope
Creature Feature
Glastonbury Whispers
Circus Raj
Aka Dance Theatre Company
Branble Fm
Creature Feature
Circus Raj
Mr & Mr Burn
The Brooklyn Healer
Aka Dance Theatre Company
Fiddler On The Rope
Creature Feature
Glastonbury Whispers
Aka Dance Theatre Company
The Brooklyn Healer
Swing Boats
Tatty Modern

Sunday 26th June

External Combustion
Mr & Mr Burn
Fiddler On The Rope
Creature Feature
Glastonbury Whispers
Circus Raj
Aka Dance Theatre Company
Branble Fm
Creature Feature
Circus Raj
Mr & Mr Burn
The Brooklyn Healer
Aka Dance Theatre Company
Fiddler On The Rope
Creature Feature
Glastonbury Whispers
Aka Dance Theatre Company
The Brooklyn Healer
Swing Boats
Tatty Modern

Juggling Tent

Friday 24th June

Birthday Party
Fuse Circus
Laughter Workshop
Bosco Circus

Saturday 25th June

Birthday Party
Fuse Circus
Laughter Workshop
Bosco Circus

Sunday 26th June

Birthday Party
Fuse Circus
Laughter Workshop
Bosco Circus

Circus Central

Friday 24th June

Firefingers
Logy
Djuggledy
Head First Acrobats
Venus
Andy Snatch
The Toni Smith Show
Steve Mills
The Amazing Mr Fish
Crazy Pony Duo
Marky Jay
George Orange
Amelia - Breaking Broken Dreams
Liverpool School Of Cantonese Kung Fu

Saturday 25th June

Firefingers
Logy
Djuggledy
Head First Acrobats
Venus
Andy Snatch
The Toni Smith Show
Steve Mills
The Amazing Mr Fish
Crazy Pony Duo
Marky Jay
George Orange
Amelia - Breaking Broken Dreams
Liverpool School Of Cantonese Kung Fu

Sunday 26th June

Firefingers
Logy
Djuggledy
Head First Acrobats
Venus
Andy Snatch
The Toni Smith Show
Steve Mills
The Amazing Mr Fish
Crazy Pony Duo
Marky Jay
George Orange
Amelia - Breaking Broken Dreams
Liverpool School Of Cantonese Kung Fu

The Pavement

Friday 24th June

Logy
Mike Raffone
Groovy Guy
Venus
Anthony Living Space
Marky Jay
The Amazing Mr Fish
Tianna The Traveller
Dan The Hat
Billy Kidd Show
Mr Vita Tnt Show
Billy No Mates
The Flying Dutchmen
Mighty Gareth
Andy Snatch
Crazy Pony Duo
Liverpool School Of Cantonese Kung Fu

Saturday 25th June

Logy
Mike Raffone
Groovy Guy
Venus
Anthony Living Space
Marky Jay
The Amazing Mr Fish
Tianna The Traveller
Dan The Hat
Billy Kidd Show
Mr Vita Tnt Show
Billy No Mates
The Flying Dutchmen
Mighty Gareth
Andy Snatch
Crazy Pony Duo
Liverpool School Of Cantonese Kung Fu

Sunday 26th June

Firefingers
Logy
Djuggledy
Head First Acrobats
Venus
Andy Snatch
The Toni Smith Show
Steve Mills
The Amazing Mr Fish
Crazy Pony Duo
Marky Jay
George Orange
Amelia - Breaking Broken Dreams
Liverpool School Of Cantonese Kung Fu

Crooner's Corner

Wednesday 22nd June

James Towner-Coston
Louise Hart
Jerri Hart
Georgia D'arcy-Roden
Andy Marshall

Thursday 23rd June

Mr Peewee The Drumming Puppet
James Towner-Coston
Jerri Hart
Louise Hart
Andy Marshall
Georgia D'arcy-Roden

Friday 24th June

James Towner-Coston
Jerri Hart
Mr Peewee The Drumming Puppet
Madame D'orificio
James Towner-Coston
Jerri Hart
Louise Hart
Andy Marshall
Georgia D'arcy-Roden

Saturday 25th June

James Towner-Coston
Mr Peewee The Drumming Puppet
Andy Marshall
Georgia D'arcy-Roden
Jerri Hart
Madame D'orificio
James Towner-Coston
Georgia D'arcy-Roden
Andy Marshall

Sunday 26th June

Madame D'orificio
Mr Peewee The Drumming Puppet
Louise Hart
Jerri Hart
Georgia D'arcy-Roden
Andy Marshall

Mamadoo

Firefingers

Mamadoo

Lekiddo - Lord Of The Lobsters!

Hawk Dance Theatre

Umami Dancetheatre

Billy No Mates

Tba

Steve Mills

Billy Kidd Show

Anthony Livingspace

Amelia - Breaking Broken Dreams

George Orange

Djuggledy

Jon Hicks

Paul Currie

Flash In The Pan



Wednesday 22nd to Sunday 26th June 2016
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£228 - SOLD OUT
daily capacity: 203000
last updated: Mon 20th Jun 2016


latest on this festival

Glastonbury Festival 2019
festival details
last updated: Fri 8th Sep 2017
Glastonbury Festival 2019
line-ups & rumours
last updated: Fri 8th Sep 2017
Glastonbury Festival 2017
photo galleries
last updated: Wed 28th Jun 2017
Glastonbury Festival 2017
line-ups & rumours
last updated: Tue 27th Jun 2017