Glastonbury Festival line-up

Glastonbury Festival 2010

published: Mon 21st Jun 2010

around the festival site (5)

Wednesday 23rd to Sunday 27th June 2010
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£185 + £5 booking fee (plus £4.95 postage) - SOLD OUT
daily capacity: 175000
last updated: Mon 12th Jul 2010

The line-up for this year's Glastonbury Festival has been revealed. There are a few more of the smaller stages to be announced, and a few special guests to be confirmed.

The full line-up released so far is as follows:

PYRAMID
Friday 25th June
Gorillaz
Dizzee Rascal
Vampire Weekend
Snoop Dogg
Willy Nelson
Corinne Bailey Rae
Femi Kuti
Rolf Harris

Saturday 26th June
Muse
Scissor Sisters
Shakira
The Dead Weather
Seasick Steve
Jackson Browne
Lightning Seeds
Tinchy Stryder

Sunday 27th June
Stevie Wonder
Faithless
Jack Johnson
Ray Davies
Slash
Norah Jones
Paloma Faith
Yeovil Town Band

OTHER STAGE
Friday 25th June
The Flaming Lips
Hot Chip
Florence and The Machine
La Roux
Phoenix
The Courteeners
The Stranglers
Joshua Radin
The Magic Numbers

Saturday 26th June
Pet Shop Boys
The Editors
The Cribs
The National
Kate Nash
Imogen Heap
Coheed & Cambria
Reef
Two Door Cinema Club

Sunday 27th June
Orbital
LCD Soundsystem
MGMT
We Are Scientists
Grizzly Bear
Temper Trap
The Hold Steady
Frightened Rabbit
The Joy Formidable

JOHN PEEL
Friday 25th June
Groove Armada
Black Keys
Mumford and Sons
Ellie Goulding
Kele
Bombay Bicycle Club
Tegan and Sarah
Miike Snow
De Staat
Detroit Social Club

Saturday 26th June
Jamie T
The xx
Foals
Marina & The Diamonds
Delphic
Wild Beasts
Field Music
Cymbals Eat Guitars
Sophie Hunger
Lets Buy Happiness

Sunday 27th June
Ash
Julian Casablancas
Broken Social Scene
Gang of Four
The Drums
Holy Fuck
These New Puritans
Everything Everything
Black Cherry
Dan Mangan

WEST HOLTS
Friday 25th June
Femi Kuti
Mos Def (with full live band)
Nouvelle Vague & Guests
Breakestra with Chali 2na
Bonobo
Mariachi El Bronx
Tune-Yards
Matthew Herbert Big Band

Saturday 26th June
George Clinton with Parliament / Funkadelic
Jerry Dammers Spatial AKA Orchestra
Os Mutantes
Devendra Banhart
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
Phenomenal Handclap Band
Brother Ali
Troy Ellis & The Longshots

Sunday 27th June
Rodrigo y Gabriela
Toots & the Maytals
Quantic & his Combo Barbaro
Staff Benda Bilili
Dr John & The Lower 911
Tunng
The Bees
Dizraeli and the Small Gods

THE PARK
Friday 25th June
The xx
Broken Bells
Special Guests
The Big Pink
Local Natives
Steve Mason
Hypnotic Brass Ensemble
Beth Jeans Houghton
Lissie
Peggy Sue
Steel Harmony

Saturday 26th June
Midlake
Laura Marling
Candi Staton
Special Guests
Stornoway
Beach House
Strange Boys
Frankie & The Heart Strings
The Ballad of Britain
Here We Go Magic
I Blame Coco

Sunday 27th June
Empire Of The Sun
Dirty Projectors
Tony Allen
Archie Bronson Outfit
BEAK>
Portico Quartet
Fionn Regan
Avi Buffalo
Villagers
Travelling Band

THE STONEBRIDGE BAR
Thursday 24th June
Optimo
Frank Broughton & Michael Cook (Lowlife)
Baggy Mondays
Autodisco
Ultimate Power
Mark Boyd and Matt Foney (The Social)
Carl and Danny (Heavenly Jukebox)

Friday 25th June
Greco-Roman ft Joe Hot Chip, Drums of Death + Ross Allen
Jamie xx and Micachu DJ set
Jamie (Klaxons) DJ set
Bridgwater Reggae Soundsystem vs Broader Than Broadway
Stuart Patterson and Dave Hill (Deviant vs Rootical set)
Coyote (Is It Balearic?)

Saturday 26th June
The Heatwave
Silver Columns (live)
Four Tet DJ set
Riddim and Soul
5 A-sides
Hip Hop Karaoke
The Endeacott Family

Sunday 27th June
2-4am – Heavenly Jukebox presents HVN JBX
Very Special Guests
RackNRuin
Man Like Me (DJ set)
Mr Shiver (Size Doesn't Matter)
Jeff Barrett (Heavenly Jukebox)

EAST DANCE
Friday 25th June
Fatboy Slim (DJ)
Chase and Status (Live)
Zane Lowe (DJ)
Plan B (Live)
Rob da Bank (DJ)
Example (Live)
Roger Sanchez (DJ)
O. Children (DJ)
Bunny Come (Live)
Inko Dancers (Live)

Saturday 26th June
N-Dubz (Live)
Chipmunk (Live)
Kelis (Live)
MistaJam (DJ)
Roll Deep (Live)
Tinie Tempah (Live)
Giggs (Live)
Chiddybang (Live)
McLean (Live)
Bashy (Live)
Donaeo (Live)
Skepta (Live)
Scorcher (Live)
Ras Kwame (DJ)
Inko Dancers (Live)

Sunday 27th June
Above & Beyond
Crystal Castles (Live)
Filthy Dukes (DJ Set)
Professor Green (Live)
Yasmin
Naive New Beaters (Live)
Crystal Fighters (Live)
We Have Band (Live)
Primary One (Live)
Inko Dancers (Live)

WEST DANCE
Friday 25th June
Boys Noize
Simian Mobile Disco
Delphic (Live)
Fake Blood
Rusko
Chromeo (Live)
Aeroplane
Boy 8-Bit
Hannah Holland
Johnno

Saturday 26th June
DJ Dubfire
Nick Warren
Mix Hell (Live)
Sander Kleinenberg
Banco de Gaia (Live)
Riva Starr
Neville Staple (Live)
Dub Pistols (Live)
Parker
Foreign Beggars (Live)

Sunday 27th June
Magnetic Man (Live)
Jackbeats
Stanton Warriors (Live)
Adam F
Blasted Mechanism (Live)
Toddla T
Alex Metric (Live)
South Central
Jaguar Skills
A1 Bassline
Killaflaw (Live)
Virus Syndicate (Live)

WOW! STAGE
Thursday 24th June
Jaymo & Andy George (Live)
Hot Natured (Live)
Joy Orbison
Wax Tailor (Live)
Jamie xx
Boy George (Live)
Beardyman (Live)

Friday 25th June
Futureboogie
Matt Tolfrey & Geddes
Jamie Jones
Crazy P (Live)
Horsemeat Disco
Nneka (Live)
Back to Basics
Adam Shelton & Subb-An
PBR Streetgang
El Diablos Social Club
Christophe

Saturday 26th June
Craig Charles Presents the Fantasy Funk Band
Craze
High Contrast
Redlight & MC Dread
L-VIS 1990
Breakage
Central Spillz (Live)
Hot D'Jour (Live)
Emalkay
Jakwob
Shortstuff
The Heatwave
Dub Boy ft Redskin

Sunday 27th June
The Ratpack
Snap! (Live)
Tayo
Four Tet (Live)
Hyperdub with Kode9, Ikonika, Terror Danjah & Dark Star
Hudson Mohawke (Live)
DaM FunK (Live)
Roska
Untold
Wedge
Funkineven
Falling Up

CUBEHENGE
Friday 25th June
The Orb (Live)
Zero 7 DJ Set
Will Saul
Spooky
Iain Taylor (rEJEKTS)
Pete Gooding
Ruth Flowers aka Mamy Rock
The Magnet

Saturday 26th June
Kissy Sell Out
A Skillz
Bimbo Jones
Pathaan
Paul Lyman
Baobinga
Adam Regan

Sunday 27th June
Norman Jay Good Times 'Carnival King'
Ashley Beedle
Craig Charles Funk & Soul DJ Set
Kormac
The Bee Keepers
SledgeHeadBristol
RSD
DJ Flora feat DJ Skylion
2 Kings

PUSSY PARLURE
Thursday 24th June
Annie Nightingale's Opening Party (Celebrating 40 years at Radio 1)
Dave Seaman
Far Too Loud
Nero
Elite Force
DC Breaks
A1 Bassline
Drumsound & Bassline Smith (Live)
Professor Green (Live)
Doorly
Lewah

Friday 25th June
DJ Zorro
Jose Luis & Dancers
Fletcha & Miguel Salsa Magic
Robin Del Castillo & his Latin Band (Live)
La bomba - Latin Explosion:
Eclectic Ballroom
Andreya Triana (Live)
Bourbon Warfare (DJs)
Incredibly Strange Film Band (Live)
Take It 2 The Bridge
Secret Cinema Band (Live)
Feeling Gloomy
Sound Of Rum (Live)
Lovely Morning with Randy & Earls Old Record Club

Saturday 26th June
Swaparama (Live)
Jalapeno Sound System
Rock Idol (Live Karaoke)
Smoove & Turrell (Live)
Dr Rubberfunk
Taylor McFerrin (Live)
Western Soul
Reverend Sound System (Live)
DJ Burns
Randy & Earls Old Record Club

Sunday 27th June
Movits
Kormac Big Band (Live)
Twilight Players (Live)
The Correspondents (Live)
TBA
Movits (Live)
Nick Hollywood
Fat 45's (Live)
Danny Danger
DJ Joe Worricker
Broken Hearts
Top Shelf Jazz (Live)
Trio Manouche (Live)
Randy & Earls Old Record Club

MAGIC BUBBLE
Thursday 24th June
Mark Vedo
Silver Columns
Sam Taylor & The Tight Trousers
Astra
Magic Bubbles Residents

Friday 25th June
Kareem Raihani
Kangaroo Moon
Dansette Junior
Pressplay
Magic Bubble Residents

Saturday 26th June
Stroke 69
Reverend Soundsystem
Sam Taylor & The Tight Trousers
The Scribes
Magic Bubble Residents

Sunday 27th June
Ramses
DubKasm
Sound of Rum
Dougal
United VIbrations
Magic Bubble Residents

BBC INTRODUCING
Friday 25th June
Kid Adrift
Meursault
Ms.Darks
Da Mighty (Elementz)
The Federals
Out Like A Lion
P Money
Napoleon In Rags
Jesca Hoop
Yr Ods

Saturday 26th June
Roll Deep plus Guests
Pulled Apart by Horses
May 68
Celt Islam
NewIslands
Lanterns on the Lake
Lady Leshurr
SPECIAL GUESTS
Dog Is Dead
Fellow Stranger
Two in a Boat
Louis Eliot & The Embers

Sunday 27th June
Chew Lips
Dark Horses
Man Without Country
Seven Summits
Lettie
Dry The River
SPECIAL GUESTS
Broadcast 2000
Patch William
End of Level Baddie
The John E Vistic Experience
The Theory of 6 Degrees

THE BIMBLE INN
Thursday 24th June
Cindy Pink (DJ Set) Movits
Meme Narciss Molotov Jukebox
Philip Henry
David Harks

Friday 25th June
Andy Barlow (Lamb)
Rum Shebeen
Domino State
Guest DJ
Yearner Babies
Special Guests
Blackberry Wood
The Little Unsaid
Andrew Morris
Woolley Mammoth
Kate Rose

Saturday 26th June
Papa Dez (DJ)
Special Guests
Meme Narciss & Lily La Rouge
Django Django
Mike Bird (Birds, Orphans & Fools)
Hobo Jones & The Junkyard Dogs
Open Mic
10 Ton Tongue
Martin Harley
Undercover Hippy
Mayhew
Daddy Ho!
Bettie Bolan

Sunday 27th June
Special Guest
The Amigos
The Roots Union
Wilfredo
Guest DJ
Open Mic
John Smith
Very Special Guest
Wille and the Bandits
Dan Mangan
Slightly Offensive Steve
Beans On Toast

SILENT DISCO
Thursday 24th June
Silent Disco DJs
Western Soul
The Kleptones
Suisse Tony

Friday 25th June
Silent Disco DJs
Thesmokeeaters
Novak 3D Disco

Saturday 26th June
Silent Disco DJs
Thesmokeeaters
Exceeda
Novak 3D Disco

Sunday 27th June
Silent Disco DJs
Exceeda
Novak 3D Disco

GLADE
Friday 25th June
Sasha
Quivver
Hybrid
Way Out West
Afrobeta
Husky Rescue
Nneka
Charles Hazelwood Allstars

Saturday 26th June
Sub Focus Live
Freq Nasty
Dreadzone
Don Letts
The Orb
African Headcharge
The Moody Boys
ON u Sound/Sherwood
Nero
Suns of Arqa
Statement Code
City Calls

Sunday 27th June
Levellers
Alabama 3
Arthur Brown
Quintessence
System 7
FORM (Ans & Allaby)
Cassette Boy feat DJ Rubbish
Inverse Gravity Vehicle
The Widowmaker
Somewhere Between Here and The Stereo

GLADE LOUNGE
Thursday 24th June
Saint Acid The Bang Face Hard Crew
The DJ Producer
Mark II (Altern8 Reincarn8)
Remarc
Killa Kela
Dave Skywalker
Gino Ginelli

Friday 25th June
Tom Real (Disco Of Doom)
Ben & Lex
Far Too Loud
DJ Die
Maxxi P, MC Script
Fred V v Grafix
Jinx In Dub
Lewah
UBJ with Mr Woodnote
Pharma

Saturday 26th June
Dave Seaman
Pretty Lights
Charlie May Live
Jody WOW
Zodiac Cartel
Cosmonauts
808 State DJS
Casanueva

Sunday 27th June
Tristan - Live
Lucas
FORM
Merv/Lucas
Mirror System
Ali Ji
Merv
HFB
DJ Alex Paterson
Naked Nick

ACOUSTIC
Friday 25th June
Bootleg Beatles
Alan Price Set
McIntosh Ross
Turin Brakes
Brian Kennedy
Danny & The Champions Of The World
Megan Henwood
Cory Chisel
Julie Feeney

Saturday 26th June

Christy Moore, with Declan Sinnott
Nick Lowe
Imelda May
Al Stewart
Michael Eavis In Conversation
Gandalf Murphy & The Slambovian Circus Of Dreams
The Leisure Society
Ellen & The Escapes
Jon Allen & Band

Sunday 27th June
Jackson Browne with David Lindley
Richard Thompson
Loudon Wainwright III
The Blues Band
London Community Gospel Choir
Joel Rafael
Robinson
The Fisherman's Friends
Mayhew

AVALON
Friday 25th June
New Model Army
Transglobal Underground
Newton Faulkner
The Woodentops
Lou Rhodes
Goldheart Assembly
Gabby Young & The Other Animals
Hobo Jones & The Junkyard Dogs

Saturday 26th June
Lightning Seeds
Alabama 3 acoustic
Charlie Winston
Steve Harley & Cockney Rebel
The Unthanks
The Avett Brothers
The Wurzels
Nick Harper
Tom Williams & The Boat

Sunday 27th June
Gomez
The Saw Doctors
Imelda May
Judy Collins
Keane
Teddy Thompson
Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
Kirsty Almeida
Ellen & The Escapades

AVALON CAFE
Thursday 24th June
RSVP
Something Simple
3 Daft Monkeys
The Johnsons
Urusen
Flipron
Chris Olley
Leonardo's Bicycle
Mik Artistik's Ego Trip
Vashti Anna
Eleven 34
Barbara J Hunt
Josh Thorner
TBA

Friday 25th June
Charles Hazlewood Allstars
Hobo Jones & The Junkyard Dogs
With Love From Humans!
Josie and The Lovecats
Mule Skinners
Barbara J Hunt
Mariobava
Rosie Eade
Eve Ferret with Roddy Matthews
Nick Langston & The Cool Nachos
Mark Abis
Stompin Dave
Eddy Johns
Vashti Anna

Saturday 26th June
ABOUT
The Members
The Vagaband
Something Simple
Dan Managan
The Mirettes
Mik Artistik's Ego Trip
With Love From Humans!
Back Before Breakfast
Yourgardenday
Nick Langston & The Cool Nachos
People's String Foundation
Green Angels
Leonardo's Bicycle

Sunday 27th June
The New Forbidden
Yourgardenday
The Joe Public
Green Angels
Julian Tulk Band
Tom Williams and The Boat
P45s
Josie and The Lovecats
Hodmaddogary
Urusen
Mark Abis
Stompin Dave
Eleven 34
The Martin Harley Band

BOURBON STREET JAZZ 'N' BLUES
Wednesday 23rd June (All acts acoustic)
TBC
Dave Arcari
Bex Marshall
Charley Macaulay
Leon O'Doherty

Thursday 24th June
Aynsley Lister Band
Djangonauts
King King
Jacqui Wicks & The Cliff Brown Band
Scott McKeon
Ben Martin
Bex Marshall Band
Nicola Farnon
Dave Arcari

Friday 25th June
The Dizzy Club
Stephen Dale Petit
Kubla Khan
Oli Brown
Nicola Farnon
Aynsley Lister Band
Alpha Manouvre
King King
Wagon Train

Saturday 26th June
Oli Brown
Wagon Train
Marcus Bonfanti
The Dizzy Club
P-A-U-L
Top Shelf Jazz
Brigitte DeMeyer
Carmen Ghia & The Hotrods
Bex Marshall Band

Sunday 27th June
Alpha Manouvre
TBC
Top Shelf Jazz
P-A-U-L
Carmen Ghia & The Hotrods
Brigitte DeMeyer
Ben Martin
Sandi Thom
All Star Gospel Session.

QUEENS HEAD
Thursday 24th June
Sean Rowley
The Cheek
Local Natives
Chapel Club
Egyptian Hip Hop
Two Door Cinema Club
Howls
My Luminaries

Friday 25th June
Sean Rowley
Good Shoes
The Bees
Magic Numbers
The Mystery Jets
Fanfarlo
Detroit Social Club
Tubelord
Tiffany Page
Frank Turner
Fiction Plane

Saturday 26th June
Sean Rowley
Earl Brutus
Cherry Ghost
Phenomenal Handclap Band
Band Of Skulls
Holy Fuck
Blood Red Shoes
Here We Go Magic
Cate Le Bon
Lissie
Shouting At Planes

Sunday 27th June
Sean Rowley
Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
Avi Buffalo
The Middle East
Chief
I Am Kloot
Field Music
Goldhawks
Alessi's Ark
Mountain Man

CROISSANT NEUF
Thursday 24th June
Kissmet
Curved Air
The Strumpettes
Posh Boy

Friday 25th June
Movits
6ixtoys
The Boat Band
Julien Tulk Band
Undercover Hippy Band
Seth Lakeman
Biggles Wartime Band

Saturday 26th June
The Beat
Mr B The Gentleman Rhymer
Hot Feat
The Kevin Brown Trio
The Vagaband
Dizraeli & The Small Gods
TBA

Sunday 27th June
RSVP
The Baghdaddies
Zen Elephants
Prof Nohair & the Wig Lifters
Corinne Bailey-Rae
The Strumpettes
The People's String Foundation

TADPOLE (Green Futures)
Wednesday 23rd June
Zen Elephant
Rob Reynolds
Sam Wellborne
Wap Wap Wow
Sugardrum
The Original Smirkins
Trev and Kev
Comrade Hat
Nine Bean Rows
Sandy Lawson - Didge Workshop

Thursday 24th June
Mario - Cygna
The Hand
Kangaroo Moon
Peoples String Foundation
10 Ton Tongue
Andrew Morris Band
Dirty Ray Weatherall
Brooke Sharky
The Roots Union
Tina Bridgman
Sam Wellborne
Sandy Lawson - Didge Workshop

Friday 25th June
Fluorotrash
Filthy Kicks
Rodney Branigan
Trench City
Balkan Alien Sound
Bert Miller and the Animal Folk
Half Sisters
Sexy Sixties Jamm Session - Bring Instruments
Wap Wap Wow
Tom Williams and the Boat
Rob Reynolds
Carnival Collective
Arabic Drum & Dance Workshop

Saturday 26th June
Mario - Cygna
Shaai'r n Func
Sonja Kristina Acid Folk
10 Ton Tongue
East Road
Mazaj
Ichi
Glamrock Jamm - Bring Instruments
Martha Tilston and the Woods
Bruise
Rachael Dadd
Danny Chivers
Drum & Dance Workshop

Sunday 27th June
Wig Smith
Bob Hillary and The Massive Mellow
Elephant Talk
The Whitaker Brothers
Penny Black Remedy
Hazah
Inishowen Gospel Choir
Organic Reggae Jamm
Seize The Day
David Celia
Flatworld
Little Sister Blue
Arabic Drum & Dance Workshop

SMALL WORLD STAGE
Wednesday 23rd June
Brooke Sharkey
Nathan Ball
Hattie Hatstar
Trench City
Peoples String Foundation
Heal The Last Stand
Celeste Livick
Tina Bridgeman
Jessica Goyder

Thursday 24th June
Tobias Jacob
Little Unsaid
Top Shelf Jazz
Gadjo
Movits
The Undercover Hippy
The Roots Union
Zen Elephant
Moulettes
Hattie Hatstar
Half Sisters

Friday 25th June
Vagaband
Carnival Collective
Elephant Talk
Trench City
10 Ton Tongue
Janna Goodwille
Chris Ellis and Celeste Lovick
The Roots Union
Mazaj
Rodney Branigan
Edwin Brooks

Saturday 26th June
Harry's Tricks
Fat 45's
Tarantism
Yearner Babies
Little Sister Blue
Tina Bridgeman
Little Unsaid
Zen Elephant
Seize The Day
The Half Sisters

Sunday 27th June
Corneilius & Nick Clyne
Peoples String Foundation
The Worm
Planetman and the Internationalz
Bert Miller and the Animal Folk
Brooke Sharkey
Philip Henry
Heal The Last Stand
Moulettes
Martha Tilston
Nathon Ball

MANDALA STAGE (Green Futures)
Wednesday 23rd June
Tribal Voices
The Worm
Celtic Cowbois
The Original Merkins
Seize the Day
Andrew Morris
Dangerous Dinky

Thursday 24th June
Ruby Rouge Midsummer Cabaret
The Original Merkins
Sheltering Tree
Tribal Voices
MazaJ
Nathan Ball
Ichi
Wigsmith
Pyramids of SNAFU
Seize the Day
Spacegirl
Alison Hull

Friday 25th June
Cygna
Bruise
The Hand
East Road
The Original Merkins
Celeste Lovick & Chris Ellis
Ichi
Half Sisters
The Pyramids of SNAFU
Sugardrum
Nine Bean Rows
Heal the Last Stand
Alison Hull

Saturday 26th June
Ruby Rouge Midsummer Cabaret
Dangerous Dinky
Whimwise
Tom Williams and The Boat
Kev & Trev
Chris Ellis
Harry's Tricks
The Pyramids of SNAFU
Nathan Ball
Andrew Morris
Flatworld
Alison Hull

Sunday 27th June
Dangerous Dinky
Little Sister Blue
Nik Turner Band
Whimwise
The Little Unsaid
Sugardrum
The Pyramids of SNAFU
Brooke Sharkey
Andrew Morris
Alison Hull

SPEAKERS CORNER (Greenfields)
Wednesday 23rd June
Stuart Mason - Stone Circle Design and Creation
Autonopedia - Mik Fielding
Practical Solar Panels Workshop
Anti Bullying workshop Andy Hickson
Steward training

Thursday 24th June
Circus to Iraq followed by Rubbish DJs
Poetry Slam
Sea Shepherd
Rosie Wild - Why I Became a New Age Traveller
Iain Hossack - Protest to Process'
Action Against Climate Change
Susan Alexander - FFT. Grass Roots Groups and Funding Jargon
Practical Solar Panels Workshop
Yoga

Friday 25th June
Chris Church - 40 Years of Glastonbury
Shaun Chamberlain - Transition Timeline, for a local, resilient future.
Caroline Lucas - Green MP
Emily Eavis The Greening of Glastonbury Festival
Danny Chivers - Radical Poetry
Pip Hayes - Optimum Population
Hugo Charlton Human Rights Barrister know your rights Q&A

Saturday 26th June
Ted Longman and Veronica Pasteur: Fairtrade Towns
Economics for the Planet
Ian Hossack - Sustainability In The Stars
Aubrey Meyer
Bernadette Vallely : Women and Climate Change
Danny Chivers - Radical Poetry
The Justin Rowlatt Debate
Jess Gold - FOE Eco Musician
Lucy Ford - Earth, Power, Knowledge - The Politics of Sustainability

Sunday 27th June
Chris Black : Plotgate
Nick Clegg or Johan Hari
Michael Eavis
Tony Benn
Jonathon Cainer
Danny Chivers - Radical Poetry
Action Aid - Anti Bullying Play

ARCADIA
Friday 25th June
Dog Show
Kissy Sell Out
Arcadia allstars
Arcadia spectacular featuring Freefall Collective
Foamo
Beardyman vs. Arcadia
light up
Rob da bank
Swing Zazou
The Correspondents
The Soul Jazz Orchestra
Astroboy
Gadjo

Saturday 26th June
The McMash Clan
Wonkavision
Arcadia spectacular featuring Freefall Collective
Hostage
Dr Meaker
light up
Doc Daneeka
Dubrovnik DJ set
Smerins Anti Social Club
day A Skillz
The Beat
Mr Woodnote
Joe Acheson Quartet

Sunday 27th June
Black Sun Empire feat: Stamina Mc & Sp:Mc
Aquasky & The Ragga Twins (History of Breaks set)
Arcadia allstars
Arcadia spectacular featuring Freefall Collective
Warrior One
David Rodigan
Light up
Powersteppers
Gentlemans dub club
Mungo's Hi Fi featuring MC Ishu
Vibronics live
Asbodisco
Professor Skank and African Simba

LUNAR SEA LOUNGE
Thursday 24th June
Special Live Band: Punks Not Dad
Resident DJs – Pedigree Walsh, Captain CodPeach and Lozza.

Endorse-It Friday 25th June
PNUK
The Flying Peaches
Fat, Drunk and Stupid present live punk karaoke
Guns of Navarone
Boot Hill All Stars
Victor Menace!!!
New Model Army (Lunar Sea Jam)
New York Alcoholic Anxiety Attack
Tofu Love Frogs (TBC)
Resident DJs – Pedigree Walsh, Captain CodPeach and Lozza.

Ska-ed up Saturday 26th June
Bug Prentice
Fat, Drunk and Stupid present live celebrity punk karaoke
Rrradio Gee
Los Albertos
Babyhead
Pronghorn
Rafven
Run Tingz DJs feat. Ixp & G. Tactix
Resident DJs – Pedigree Walsh, Capatin CodPeach and Lozza.

Hectic Eclectic Sunday 27th June
Open 6pm
Fat, Drunk and Stupid present live punk karaoke
Nik Turner
Dead Silence
John E. Vistic
Toy Toy
King Porter Stomp
BadGirlz (featuring Bad Boy Ben on drums)
Resident DJs – Pedigree Walsh, Captin CodPeach and Lozza.

RABBIT HOLE
Thursday 24th June
James Munroe
George Barker
Grantly
Live set from Elvis (the real one)

Friday 25th June
Bunny Come
Transpersonals
The Mad Cows
360
Cromwells League
The Soap Dodgers
Bryony Marie Fry
The Tailors
Poppy and Friends
The Ballaghs
Aishling
Rory H
Freddie Page
Bert Miller and the Animal Folk

Saturday 'Annie In Wonderland' 26th June
The Egg
DJ Doorly
Dreadzone
DJ Far Too Loud
Space Ritual
Quintessence
DJ Mad Mick
Special guests
Hazel Sainsbury
Dan Mangan
Gabby Young And Other Animals
Pete Lawrie
Skinny Lister
Jamie Burke

Sunday 27th June
Dubble Head
Special secret guests
Bad Hatters Cabaret
The Kleptones Live VJ/DJ set
Elvis(The Real one)
The Travelling Band
Perhaps Contraption
Rabbit Foot Spasm Band
Babeshadow
Troy Ellis And The Long Shots
Sound of Rum
Lion Child
Josh Thorner
Hot tin Cat
Georgie Pope

GREENPEACE STAGE
Thursday 24th June
Ellen and the Escapades
Visions of Trees
AngryDan!
Beans on Toast
Seize The Day
Tankus For Henge
Rumer

Friday 25th June
DJs
First Aid Kit
King Charles
Hot Feet

Saturday 26th June
special guests
Ed Harcourt
Llangley Sisters
Lucky Elephant

Sunday 27th June
Charlie Winston
Ian King
Skinny Lister

IGLOO (The Common)
Friday 25th June
Deepgroove/idiotproof
TBA
Urban Nerds
Dodge & Fuski + MC Bobylon
SMBDJs (Saxoffender set)
TBA
Social Media Experiment presents Jack Whitehall & guests
Social Media Experiment presents Onetaste

Saturday 26th June
TBA
Fair Tunes DJs
TBA
TBA
Fair Tunes DJs
TBA
igloo sound system... including DJs Legohair, Djammer, Donk-E D, Widget

Sunday 27th June
Kitson, Greenie, Seamus
Crazy P
Futureboogie
Fear of Theydon
Your Only friend
igloo sound system... including DJs Legohair, Djammer, Donk-E D, Widget
Kitson, Greenie, Seamus
igloo sound system

BEZ'S ACID HOUSE (Unfair Ground))
Friday 25th June
808 State
Jay S. B.
Same Teens
Mattamatik
Arlo
Jack B
Willz Skillz

Saturday 26th June
808 State
Same Teens
Mattamatik
Jack B
JSB
Willz Skillz
rday Arlo

Sunday 26th June
Jay S. B.
808 State
Willz Skillz
Arlo
Mattamatik
Jack B
Same Teens

HUB STAGE Shangri-La
Thursday 24th June
The Hub Wall Spectacular
Dutty Moonshine
Nick Turner's Space Ritual 40th Anniversary concert
The Gentle Mystics
The Worm
Bunty Looping

Friday 25th June
Friday (night) The Essential Mix With Annie Mac and Freerange
Dead Silence Syndicate
Toddla T feat Serocee
Rusko
The Hub Wall Spectacular
Chase and Status plus guests
The Hub Wall Spectacular
Annie Mac featuring really special guests
The Hub Wall Spectacular
Congo Natty feat Top Cat and Tenor Fly
Gappy Ranks feat Pierre Vost
Roots

Friday (day) MOVIEMIENTOS and GlobalLocal.co.uk - Hottest new Latin Remix
DJ Creme De La Core
Movimientos DJs
Mano De Dios
Wara
Los Chinches
Jardares Por Fuera
Lokandes

Saturday 26th June
Saturday (night) VIVA LA FRANCE with SMS Festival, Favela Chic and Bureau
French Music Export
Mucho
Djedjotronic
Teenage Bad Girl
Mucho
The Hub Wall Spectacular
Sexy Sushi
Mucho
The Hub Wall Spectacular
Birdy Nam Nam
The Hub Wall Spectacular
Tepr
Debruit
Madera Verde
Fran and Josh Featuring MC Tali

Saturday (day) CLUB ATTITUDE - Attitude is Everything
Deaf Rave
Bug Prentice
DJ Void
Drugstore
DJ Void
LA Rebla Fam
DJ Void

Sunday 27th June
Sunday (night) ROOTALOGICAL
Bunty Looping
DJ Switch
The Hub Wall Spectacular
Solution Sounds and Friends
The Hub Wall Spectacular
Nik Diezel
The Hub Wall Spectacular
Nik Diezel

Sunday (day) MAGPIES NEST and GlobalLocal.co.uk PRESENTS
Pêle-Mêle (live)
DJChris Van Tofu
SBO Band
The Cedars
Wagon Tales
Cut A Shine and The Belles Of London Hoedown
Serious Sam Barrett

CLUB DADA
Thursday 24th June - HOE DOWN - Folk Punk Ceilidh
Los Albertos
Cut a shine and the Belles Of London City
Tofu Love Frogs
Zen Hussies
Victor Menace
Claptones

Friday 25th June - THE LATIN REMIX
DJ Jason Mayall - The Cumbia Kid
Systema Solar (Columbia)
Soul Jazz Orchestra (Canada)
Hypnotic Brass Ensemble (US)
Ska Cubano (Cuba/Brixton)
Los Chinches (Peru)
The Worm
Nick Turner's Inner City Unit
Planetman and The Internationalz
DJ Dominic Middleton

Saturday 26th June - THE DAWN OF ELECTRO SWING
DJ Switch
Surprise Guest
Movits (Sweden)
Kormac and Band (Ireland)
The Correspondents
Twilight Players (Bombay / Bronx)
Surprise Act
Neville Staples
Swing Zazou
The Stow
La Rebla Fam
Rachel Furner (US)
TBA
TBA

Sunday 27th June - GYPSY SOUNDCLASH
Rafen (Sweden)
Birdy Nam Nam (France)
Orchestra Del Sol (Scotland)
Brass Roots
Blackberry Wood (US)
Victor Menace
King Porter Stomp
Bunty Looping
DJ Tofu

THE THEATRE AND CIRCUS FIELDS PRESENTS...
Marcus Brigstocke
Phill Jupitus
BlackSkyWhite Theatre from Russia
Arthur Smith
Three Bonzos and a Piano
The Beat
Space Cowboy from Australia
Jeremy Hardy
Four Poofs and a Piano
Rufus Hound
Atempo Circus Theatre from Spain
John Hegley
Funny Frank Olivier from America
Andre Vincent
The Stephen Frost Impro All-Stars
Robin Ince
Circo Para Todos from Columbia
Haggis and Charlie
...and much much more

LEFTFIELD
Friday 25th June
Carl Barat
Reverend & The Makers
Get Cape, Wear Cape, Fly
Comedy Hour
Bill's Big Round-up
Debate: Global Solidarity
Debate: Climate Change and the Fight for Green Jobs

Saturday 26th June
Billy Bragg
Frank Turner
Thea Gilmore
Comedy Hour
Bill's Big Round-upv Debate: This is a Banker's Crisis
Debate: Beating the BNP

Sunday 27th June
Paul Heaton
The King Blues
Lucky Soul
Comedy Hour
Bill's Big Round-up
Debate: Another World Is Possible
Debate: Stop the Cuts - 6 Music/Asian network

EXPERIMENTAL SOUNDFIELD DANCE
Friday 25th June
TBA
Eighties House (DJ Badge)
Dan Tait
Eighties House (Early)
Seventies Funk
Sixties Soul

Saturday 26th June
Eighties House (DJ Badge)
TBA
Eighties House (Latin)
Seventies Funk
Sixties Soul

Sunday 26th June
TBA
TBA
TBA
TBA
TBA

NYC DOWNLOW / BLOCK9
Thursday 24th June
Ben Dorling

Friday 25th June
Jim Stanton & Severino (Horse Meat Disco)
Jonny Woo
9Bob
Scottee
Jim Stanton & Severino
MC Kinky / Ferral
Digs & Whoosh (DIY)
Jonny Woo
Damo (Downlow Radio)

Saturday 26th June
James Hillard (Horse Meat Disco)
Show TBA
Special Guest
Show TBA
Felix Dickenson (Cynic Records)
Vogue Ball with celebrity Judges
Honey Sound System (San Francisco)
Show TBA
Matt Pond (Deep Systems / BitterSuite)

Sunday 26th June
Luke Howard (Horse Meat Disco)
Show TBA
Luke Howard (Horse Meat Disco)
Show TBA
Gideon (NYC Downlow)
Show TBA
Placid
Show TBA
RDB

NYC DOWNLOW / OUTDOOR STAGE
Thursday 24th June
Show TBA
DJ TBA
DJ TBA
DJ TBA
DJ TBA

Friday 25th June
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Thomas Bullock (Rub 'n' Tug)
RDB
Severino (Horse Meat Disco)
Jim Stanton (Horse Meat Disco)

Saturday 26th June
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Show TBA
David George
James Hillard (Horse Meat Disco)
Luke Howard (Horse Meat Disco)
9Bob (Deep Inside)

Sunday 26th June
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Show TBA
Show TBA
T Cardaci
Damo
Felix Dickenson (Cynic Records)
Sugarbear (Bootylicious)

LONDON UNDERGROUND / BLOCK9
Friday 25th June
Miss Pink (BM Soho / Feline)
Stagga and MC Cayne (Rag + Bone)
Skream (Tempa / Rinse / Disfigured Dubs)
Ray Ketih (Dread Recordings / BM Soho)
Mathilda (Jungle)
DJ Steaz (We Are Dubish)
Ation (Abacus / BM Soho)
Macpherson (Fabric Live)

Saturday 26th June
L Vis 1990 (YoYo
Redlight (YoYo)
Seb Chew and Marcus Nasty (back to back) (YoYo)
The Nextmen (Universal Records / Custom Records)
Special Guest
Greenmoney (YoYo)
Smutlee (YoYo)
Kobe 1 (YoYo)

Sunday 26th June
Mark & Nacho
Bashment Bish
Gideon & Steve Bedlam
Trevor Sax & Muscle Head (Saxon Sound)
Exel & Moodie (Reggae Roast)
Smokey B & Ugly Man

BASSLINE CIRCUS
Friday 25th June
Broken Note
Gilly Vs Mix Massk
Crystal Distortion
ATG presents Klose1 feat. Elvie
Chrome Kidz feat. Stagga
Bassline Circus Show
Bad Girlz
Cyrus Code Red

Saturday 26th June
Pyro(Desert Storm)
B Storm(Desert Storm)
Chrome & Time
Equalizers feat. Mc. Tali
Mickey Finn
Bassline Circus Show
Sue Ellen Tribe
Meldown Mickey

Sunday 27th June
Vinyl Junkie
Tango & Ratty
Congo natty Aka Rebel MC
YT
Junglist Alliance
Flash Fry Records
Squiggly
Total Resistance Sound System

COCKTAILS & DREAMS
Thursday 24th June
Guilty Pleasures presents 'Pump Up the Jam' featuring Cuban Brothers
Open SingStar stage, private SingStar booths & house DJs

Friday 25th June
Guilty Pleasures presents 'Power Anthems' featuring Barry Peters
Open SingStar stage, private SingStar booths & house DJs

Saturday 26th June
Guilty Pleasures presents 'Club Tropicana' featuring Peter Frank Raooowsht
Open SingStar stage, private SingStar booths & house DJs

Sunday 27th June
Guilty Pleasures featuring Cuban Brothers
Open SingStar stage, private SingStar booths & house DJs

SUSTRANS CHANGE YOUR WORLD DISCO
Wednesday 23rd June
Christian Laing (Buttoned Down Disco)
DJ Kyle Thom
Kensho

Thursday 24th June
Fear of Theydon
Take It 2 The Bridge
DJ Guy
Glamour DJ's
Pete Wheeler
TBA

Friday 24th June
DJ Kyle Thom
Benji Boko
Stevie Bear
DJ John Stebbings
DJ Cheeba
Jamie Grimble
DJ Etikut

Saturday 25th June
Christian Laing (Buttoned Down Disco)
Kensho
DJ Guy
TBC
Take It 2 The Bridge
Chalky
Stevie Bear

Sunday 25th June
Glamour DJs
DJ Etikut
Pete Wheeler
TBC
Jamie Grimble
D-Zia
DJ John Stebbings

THE BANDSTAND
Wednesday 23rd June
The Balkan Express
The Manfredi Funk Initiative
The Mandibles
Paysen
Folk Session

Thursday 24th June
Edenheight
Flipron
The Duckworths
Blackberry Wood
Violentango
Punk's Not Dad
Jump Mama
The Mighty Peas
Hodmadoddery

Friday 25th June
Los Albertos
Smerin's Anti-Social Club
3 Daft Monkeys
Dynamo's Rhythm Aces
Violentango
Elephant Talk
Fun Girls and the Boogie Men
Lewis Garland and the Kett Rebellion
Boxcar Aldous Huxley
Mik Artistik
Hazah
Men Diamler
The Cloghoppers

Saturday 26th June
Underbelly
World Government
Harvey Bainbridge
The John E Vistic Experience
Violentango
Trembling Bells
Maclaine Colston & Saul Rose
Biggles Wartime Band
Emily Breeze
Inbredz
Boot Hill Allstars
Dr. Stomp
Mike Harper

Sunday 27th June
Zen Hussies
Wille & the Bandits
Dave Celia
Urusen
Violentango
King Porter Stomp
Ophiuchus
Cranium Pie
Tragic Roundabout
Green Angels
Professor Nohair and the Wiglifters
Poppy & Friends
Samuel Brookes
FREE UNIVERSITY OF GLASTONBURY
Friday 25th June
Tom Hodgkinson
Joseph Piercy
Giles Coghlin
Val Warner
Dan Kieran

Saturday 26th June
Peter Hook
Gavin Pretor-Pinney
Rob Chapman
Matthew De Abaitua

Sunday 27th June
Alex Bellos
John Niven
Tony White
Ben Moor

POETRY & WORDS
Friday 25th June
Penny Ashton
Baba Brinkman
Sabrina Mahfouz
Tony Walsh
Aisle 16
Kat Francois
Ventriloquist
Paula Varjack
Andreattah Chuma
Jonny Fluffypunk
Kate Tempest
Pete the Temp
Poeticat
Helen Gregory and Pete Hunter

Saturday 26th June
John Hegley
Paula Varjack
Andreattah Chuma
Attila the Stockbroker
Hollie McNish
Luke Wright
Kate Tempest
Murray Lachlan Young
Sabrina Mahfouz
Bohdan Piasecki
Open mic. (hosted by Julian Ramsey-Wade)
Ventriloquist
Jonny Fluffypunk

Sunday 27th June
Glastonbury Festival Poetry Slam (hosted by Kat Francois)
Helen Gregory and Benita Johnson
Pete Hunter
Pete the Temp
Jean Binta Breeze
Poeticat
Luke Wright
Jo Bell (Website Poet in Residence)
Bohdan Piasecki
Julian Ramsey-Wade
Penny Ashton
Baba Brinkman
Comperes – Dreadlcokalien and Abbey Oliveira

PILTON PALAIS (Cinema film line-up)
Thursday 24th June
District 9
Exit Through The Gift Shop
Four Lions
When Your Strange
Moon
Food Inc
Ponyo
Where The Wild Things Are

Friday 25th June
No Distance Left to Run
Iron Man 2
Sherlock Holmes
It Might Get Loud
Cemetery Junction
Avatar
Alice in Wonderland
Toy Story 1

Saturday 26th June
Food Inc
Kick-Ass
Prince of Persia
The Hangover
Across The Universe
Fantastic Mr Fox
How To Train Your Dragon
Toy Story 2

Sunday 27th June
The Girl With The Dragon Tattoo
Shutter Island
American, The Bill Hicks Story
A Town Called Panic
Cloudy With A Chance Of Meatballs
Advance 3D Preview screening
Advance 3D Preview screening

To see the line-up in full, along with the latest rumours for some of the other stages, click here >>.


Wednesday 23rd to Sunday 27th June 2010
Worthy Farm, Pilton, Shepton Mallet, Somerset, BA4 4AZ, England MAP
£185 + £5 booking fee (plus £4.95 postage) - SOLD OUT
daily capacity: 175000
last updated: Mon 12th Jul 2010


latest on this festival

Glastonbury Festival 2015
festival listing
last updated: Thu 30th Oct 2014
Glastonbury Festival 2015
line-ups & rumours
last updated: Thu 30th Oct 2014

more on this festival



not logged in? Sign in here | not registered? Register here

search future festivals only   advanced search

 
most viewed pages in the last 24 hours
Glastonbury Festival 2015 line-up and rumours who's playing
last updated: Thu 30th Oct 2014
Glastonbury Festival 2015 festival listing
updated: Thu 30th Oct 2014
Download Festival 2015 festival listing
updated: Mon 27th Oct 2014
Outbreak Festival 2014 festival listing
updated: Thu 11th Sep 2014
Nightmare Festival 2014 festival listing
updated: Fri 17th Oct 2014
Reading Festival 2015 festival listing
updated: Tue 21st Oct 2014
most popular festivals (all pages) in the last week
Glastonbury Festival 2015 Wed 24th to Sun 28th Jun 2015
Worthy Farm, Shepton Mallet, Somerset
last updated: Thu 30th Oct 2014
Glastonbury Festival 2014 Wed 25th to Sun 29th Jun 2014
Worthy Farm, Shepton Mallet, Somerset
last updated: Wed 17th Sep 2014
Download Festival 2015 Fri 12th to Sun 14th Jun 2015
Donington Park, Donington, Derbyshire
last updated: Mon 27th Oct 2014
Glastonbury Festival 2013 Wed 26th to Sun 30th Jun 2013
Worthy Farm, Shepton Mallet, Somerset
last updated: Mon 24th Jun 2013
Global Gathering 2014 Fri 25th to Sat 26th Jul 2014
Long Marston Airfield, near Stratford on Avon, Warwickshire
last updated: Mon 2nd Jun 2014
Beermageddon 2015 Fri 28th to Sun 30th Aug 2015
Stoke Prior Country club, Bromsgrove, Worcestershire
last updated: Fri 24th Oct 2014
Drill:Brighton 2014 Thu 4th to Sun 7th Dec 2014
various venues, Brighton, East Sussex
last updated: Mon 27th Oct 2014
V Festival (Chelmsford) 2014 Sat 16th to Sun 17th Aug 2014
Hylands Park, Chelmsford, Essex
last updated: Tue 19th Aug 2014
The Secret Garden Party 2015 Thu 23rd to Sun 26th Jul 2015
Mill Hill Field, Huntingdon, Cambridgeshire
last updated: Fri 3rd Oct 2014
Bristol Folk Festival 2015 Sat 2nd to Sun 3rd May 2015
St Georges Bristol and Bristol Folk House, Bristol, City of Bristol
last updated: Wed 29th Oct 2014


Festivals
Shop
About