Glastonbury Festival 1999

What's On - Stage line-ups

published: Thu 17th Jun 1999

Friday 25th to Sunday 27th June 1999
Worthy Farm, Pilton, nr Glastonbury, Somerset, England
£83
last updated: Wed 7th Aug 2013

Pyramid Stage
Friday: Bjorn Again, Ian Dury, Bare Naked Ladies, Blondie, Bush, Hole, Beautiful South, R.E.M.
Saturday: Younger Younger 28's, Billy Bragg, Eliza Carthy, Beth Orton, Joe Strummer, Ash, Texas, Underworld, Manic Street Preachers
Sunday: London Community Gospel Choir, Delirious, Yothu Yindi, Al Green, The Corrs, Lenny Kravitz, Fun Loving Criminals, Skunk Anansie

Other Stage
Friday: The Doves, Moke, Queens of the New Stone Age, Everlast, Heather Nova, Gay Dad, dEUS, Wilco, Pavement, Gomez, Kula Shaker
Saturday: Witness, Fungus, Mishka, Straw, Hurricane #1, The Creatures, Travis, The Cardigans, Super Furry Animals, Cast, Paul Oakenfold DJ evening
Sunday: Glastonbury Town Band, Toploader, Dr Didg, Snowpony, Elactrasy, Dog Star, Delgados, Feeder, Tindersticks, Mercury Rev, Mogwai

Jazzworld Stage
The Jazzworld Stage covers the broad areas of contemporary jazz, hip-hop, trip-hop, funk, soul, reggae, dance bands and drum & bass bands, anything included in or borrowing from so-called world/roots music, avant-garde or experimental music.
Friday: CCQ, Sissi, Skinny, Waldemar Bastos, Los Amigos Invisibles, Eddie Palmieri, Dissidenten, Herbaliser, Lamb, Faithless
Saturday: Pops Mohammed, The Egg, Groove Armada, Junior Delgado, Freestylers, Black Star Liner, Natacha Atlas, Rae & Christian, Urban Species, Orbital
Sunday: Jason Rebello, Baka Beyond, Jazz Jamaica, Frederic Galliano, Courtney Pine, Ernest Ranglin, Burning Spear, Baaba Maal, Afro-Celt Sound System

Dance Tent
Friday: Monkey Pilot - DJ, Banco de Gaia - live, Freq Nasty - DJ, Rasmus - live, Sharkey - DJ, Binary Finary - live, Blu Peter - DJ, to be confirmed - live, Dave Angel - DJ, Gus Gus - live, Fat Boy Slim - DJ, Chemical Brothers - DJ set
Saturday: Dave Wired - DJ, MJ12 - DJ, Dave Wired - DJ, Swayzak - live, Dj's Dan & Jon Kahuna - DJ, Transglobal Underground - live, Dj's Dan & Jon Kahuna - DJ, Headrilliaz - live, Dj's Dan & Jon Kahuna, Impulsion - live, Mateo & Matos - DJ, Indian Ropeman - live, Optical & Ed Rush - DJ set, DJ Krust - DJ set, Breakbeat Era - live, Fabio & Grooverider - DJ's, Praga Khan - live, Carl Cox - DJ
Sunday: Introduction/Compere, 57th Dynasty, London Scratch Club DJ, Numskullz - live, London Scratch Club DJ, Roots Manuva, London Scratch Club DJ, Rae & Christian - live, Blak Twang, Jazz Fudge Co feat. DJ Vadim, Swollen Members, Taskforce, Kela & Sireman, Slum Village (featuring Jazzy Jeff), Scratch Perverts Inc. Tony Vegas, Primecuts, First Rate & Mr Thing, Dr Dooom feat. Kool Keith, Motion Man & Kut masta Kurt, DJ Noise & MC Supernatural, Jurassic 5 - live, DJ Cash Money, Roots - live

New Bands Tent
Friday: Airbus, Stroke, Muse, NT, David Gray, Tin Star, One Ladyowner, Dark Star, Add N to(X), Built to Spill, Gay Dad
Saturday: Little Mothers, Venini, Nojahoda, Sub Circus, Annie Christian, Ooberman, Dot Allison, Shack, Death in Vegas, Ultrasound, Patti Smith
Sunday: Crazyface, Hither Green People, Astrid, Coldplay, Merz, Chicks, Dodgy, Kitachi, Delakota, Regular Fries, Cornelius, Sneaker Pimps

Avalon Main Stage
Friday: Cittero Park, King Billy, Flipside, Maroon Town, Squarepusher, Peatbog Faeries
Saturday: Gringo Ska, Lotus Gypsy, Timeshard, Dr Brown, Pops Mohammed, Bohinta, Roy Harper, Headhunters
Sunday: Avalonian Free State Choir, Kembang Kinang, Sirius B, Electric Groove Temple, Kinsman, Back to Base, Banco De Gaia, System 7

Avalon Obscuries Stage
Friday: Elfin, Skeeters, to be confirmed, Los Squideros, East of Ealing, Mandragorai, Ruby Throat, Apu
Saturday: Far Cue, Kurve, Arturo, Zeb, Mukita, Pronghorn, Nucleus Roots, Bhagdaddies
Sunday: Snatch, Alan Burke, Haziz, Kill Van Helsing, Tragic Roundabout, Rhythmites, Horace X, Alabama 3

Acoustic Stage
Friday: Stackridge, Marianne Faithful, Mary Coughlan, Tom Robinson, Grand Drive, Paddy Casey, Nick Harper, Mark Nevin
Saturday: Lonnie Donegan, Sharon Shannon, Glenn Tilbrook, Henry McCullough, Los Pistoleros, Christine Collister, Jeb Loy Nichols, Vinny Peculiar
Sunday: Suzanne Vega, tbc, Alisha's Attic, London Community Gospel Choir, Zebda, Whistler, Liz Horseman, Matt Turner

Wise Crone Stage
Friday: Seize the Day, Splot Brothers - TBC, TBC, Savannah, Nigel Shaw & C.H. Davis, Anthony Kennedy, Terry B & Chris D, Red Cap Ensemble
Saturday: Celtica, Lotus Gypsy, TimVan Eyken, Tommorow's Ancestor, Joyas, Acaysha, Spiro, TBC
Sunday: Thought Gang, Terry Cahill, Invisible Opera Co. of Tibet, Simon Young, Out to Lunch, Foo Foo, TBC

Open Air Cinema
Friday: Star Trek Insurrection, Lock stock, Lost Highway
Saturday: Antz, Human Traffic, Fear & Loathing
Sunday: Life is Beautiful, Go, Loaded

Cinema Marquee
This year, the Cinema Marquee is sited inside the New Bands Tent after the bands have finished performing.
Friday: Superfly, Enter the Dragon, Dark Star?, Plan 9 from outer space
Saturday: Exorcist, Blue Sunshine, Performance
Sunday: country man, Rockers, Crystal Voyager/Atlantis

Other stages included: Cabaret Marquee, Circus Big Top, Theatre Marquee, Outside Theatre Stage, Outside Circus Stage, Circus Field, The Bandstand.

Friday 25th to Sunday 27th June 1999
Worthy Farm, Pilton, nr Glastonbury, Somerset, England
£83
last updated: Wed 7th Aug 2013


latest on this festival

Glastonbury Festival 2019
festival details
last updated: Fri 8th Sep 2017
Glastonbury Festival 2019
line-ups & rumours
last updated: Fri 8th Sep 2017
Glastonbury Festival 2017
photo galleries
last updated: Wed 28th Jun 2017
Glastonbury Festival 2017
line-ups & rumours
last updated: Tue 27th Jun 2017